İŞKUR'dan engelli ve eski hükümlüklere hibe desteği başvuruları başladı

İŞKUR'dan engelli ve eski hükümlüklere hibe desteği başvuruları başladı

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından finanse edilen Engelli / Eski Hükümlü Hibe desteği Proje Başvuruları başladı.

A+A-

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Yozgat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Taner Yıldız;” Her sene düzenli olarak başvurularını aldığımız Engelli ve Eski Hükümlü vatandaşlarımızın Hibe proje başvuruları başladı” dedi.

 Yıldız, bu yılki başvurularda bazı değişikliklerin yapıldığı belirterek, Başvurular E-Devlet (www.turkiye.gov.tr ) üzerinden online olarak yapılacaktır Önceki dönemlerde olduğu gibi başvuru formları yayımlanmayacaktır dedi. 

Yıldız, elden veya posta yolu ile yapılacak olan başvuruların kabul edilmeyeceğini hatırlatarak, e-Devlet üzerinden yapılacak “Engelli Hibe Desteği” başvurularının Kurum internet sitemizde ( www.iskur.gov.tr ) yayınlanan “Başvuru Rehberi”ne uygun olacak şekilde yapılması gerektiğini söyledi. 

Yıldız bu yıl Engelli vatandaşlara 65 bin TL ye kadar Eski Hükümlü vatandaşlarımıza ise brüt asgari ücretin 15 katına kadar (53.662 TL) destek sağlanacağını açıkladı. 

Başvuruların e-Devlet üzerinden 16 Nisan 2021 tarihine kadar devam edeceğini vurgulayan Yıldız, Hibe desteği Proje başvurularında yapılan diğer değişimleri şöyle sıraladı:

1-İŞKUR’a herhangi bir borcu bulunanların başvuruları kabul edilmeyecektir. 
2-İŞKUR tarafından düzenlenen kurs ve programlardan yasaklı hale getirilmiş kişi ve kuruluşların Komisyon kaynaklı projelere yasaklılık süresince başvurması mümkün değildir.
3-Kendisine Vasi tayini yapılmış olanlar proje başvurusunda bulunamazlar.
4-Faaliyet alanı Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği olan projelerde “Sürü Yönetim Elemanı/Hayvan Yetiştiriciliği” belgesi, Arıcılık projelerinde ise “Arıcılık” belgesi (sertifikası) olması şarttır.
5-Tarım ve hayvancılık projelerinde projesi kabul edilen proje sahibinin 4/B (Bağ-Kur) sigortası yaptırması zorunludur.
6-Projesi kabul edilenlerden Tahsis edilen toplam proje bütçesinin 10'luk bölümüne bloke konulacak, birinci yılın sonunda projenin başarıyla devam etmesi halinde ödenecektir.