İmzalar atıldı! Yozgat'a gelir getirecek

İmzalar atıldı! Yozgat'a gelir getirecek

Yozgat Valiliği ile Orman Genel Müdürlüğü arasında Hazine Arazilerinde Yüzey Erozyonunun Önlenmesine Dair Ağaçlandırma İş Birliği Protokolü imzalandı.

A+A-

Yozgat Valisi Ziya Polat, İl genelinde geçen yıl Bir Milyon 200 bin civarında fidan dikimi gerçekleştirildiğini, bu yıl ise bu rakamın Bir Milyon 500 Bin civarında olmasını planladıklarını belirterek, Şehre gelir getirici fidan dikimine önem vereceklerini söyledi.

Yozgat Valiliği ile Orman Genel Müdürlüğü arasında Hazine Arazilerinde Yüzey Erozyonunun Önlenmesine Dair Ağaçlandırma İş Birliği Protokolü imzalandı.

Makam toplantı salonunda düzenlenen işbirliği protokolü imza törenine; Yozgat Valisi Ziya Polat, Kayseri Orman Bölge Müdürü İsa Çapkın katıldı.

İmza töreni sonrası bir açıklama yapan Kayseri Orman Bölge Müdürü İsa Çapkın, ağaçlandırmanın önemine değindi.

Çapkın, “Kayseri Orman Bölge Müdürlüğümüzle Yozgat Valiliğimiz arasında maliye Hazine Arazilerine ait atıl durumda bulunan boş araziler var. Sayın Valimiz buraya göreve başladıktan sonra bizlere talimat verip arazilere ağaçlandırma yapılarak ekonomiye kazandırılması noktasında talimatları oldu bizlerde o talimat doğrultusunda bir protokol hazırladık bu protokol genel müdürlüğümüz tarafından uygun görüldü.” diye konuştu.

toren1-001.jpg

Yozgat Valisi Ziya Polat ise, “ Yozgat’ta 1 milyon 200 bine yakın fidan dikimi yapıldı bu sene amacımız 1 buçuk civarında fidan dikmek ağaçlandırma çalışmamız her koldan yürüyor bölge müdürümüz ve genel müdürümüzle konuşurken biz milletimizi de bu işe ortak etmemiz lazım diye düşündük. Yüksek yerlere çam dikiyoruz, ama uygun ortam olan yani milli Emlak’ın yerleri özel idarelerin yerleri varsa buralara milletimize gelir getirecek bitki ve ağaç türleri ekelim diye konuştuk. Ceviz, Malep, Alıç, Ahlat fidan türleri. Adaçayı, kekik, nane benzer tıbbi aromatik dikmeyi planladık. Bununla ilgili Milli Emlak’ın yerleri kamunun yerlerine arkadaşlarımız inceliyor ve su durumuna bakıyorlar. Hangisi uygunsa bundan sonra inşallah yiğitler şehri Yozgat’ta ağaçları dikmek birinci önceliğimiz olacak. Mevcut, Milli Emlak’ın yerleri kamunun yerleri arkadaşlarımız inceleyecekler. Bundan sonra Yozgat’ta gelir getirici fidan dikimine başlamış olacağız. Bu konuda bizlere destek olan Sayın Bakanımıza şükranlarımı arz ediyorum Hemşehrimiz Sayın Orman Genel Müdürümüze çok çok teşekkür ediyorum. Yiğitler şehri Yozgat için hayırlı olmasını temenni ediyorum.”diye konuştu. 

Yeni Ufuk