Engin Dinç

Engin Dinç

İlgisiz Aileler Çocuğunu KPOP’a İtiyor

A+A-

Türk toplumu olarak nesil nesil dejenerasyona maruz kalıyoruz. Özellikle teknolojik gelişmeler ve bizim bu gelişmelere sağladığımız mükemmel uyum ile aslımızdan ve özümüzden kopmamız çok daha hızlı oldu. Öyle ki bu kopma sonucunda özümüzle ilgili bir değer, bir gelenek önümüze koyulsa ağız eğer, beğenmez olduk. Tabiri caizse kendimize yabancıyız artık…

Geçmişten günümüze kadar gelen bu değişim, bu yozlaşma, Z neslinde hat safhaya çıktı. Kpop denilen müzik akımının içinde gizlenmiş sinsi tehlikeleri göremeyen Y ve X nesli ebeveynler, çocuklarını yetiştirdiklerini sansalar da yetiştirdikleri çocuklar Türk çocukları değil, Koreli ateist, anarşist kişiler olmak yolunda hızla ilerliyorlar. Evet, biraz acımasız başladım konuya ama hiç de yumuşatmadan, tüm gerçekleriyle dile getireceğim konuyu. 19 Eylül 2021 Pazar günü akşam 21.00’da İnstagram hesabım üzerinden Yenişafak İnternet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni, Gazeteci Ersin Çelik ile bir yayın gerçekleştireceğiz. Onunla birlikte Kpop konusunu derinlemesine ele alacağız.

Bu programda; Kpop nedir, nasıl ortaya çıkmıştır sorusuna cevap vererek hangi yaş ve cinsiyet gruplarının Kpop dinlediğini analiz edeceğiz. Çoğunlukla kız çocuklarının dinleme nedeninin altında yatan psikolojik probleme el atacağız. Kpop dinleyenlerin bildiği ama ebeveynlerin farkında bile olmadığı A.R.M.Y ve Exol tabirlerine vurgu yapacağız. Bunun yanında bu çocukları bir hedef kitle olarak görenlerin kimler olduğuna, ne gibi sömürü faaliyeti yürütüldüğüne değinecek, Oppacılık ve Bias kavramlarına vurgu yapıp Kpop fanlarının nasıl organize olduklarını, hangi mobil ağ ve sosyal ağları kullandıklarından bahsedeceğiz. Bu nedenle bu programı mutlaka takip etmenizi tavsiye ediyorum.

Çocuğum Neden Kpop Dinliyor?

Bazı sorulara şimdiden cevap vermek gerekirse, “Çocuğum neden Kpop dinliyor?” diyen bir kişiye vereceğim tek ve net cevap şudur; ilgisizsiniz… Anne veya bana ilgisiz… Özellikle kız çocukları için önemli bir idol olan babalar ilgisiz olduğunda çocuklar ister istemez farklı alanlara ilgi duymaya ve kimliklerini bulmaya çalışırlar. Kpop dinleyen çocukların çoğunda anne-baba arasında sorunlar olduğunu görüyoruz. Aile içindeki kriz durumlarında doğru ve bilinçli rehberlik yapılmamış çocukların rehberi, yol göstericisi okulundaki arkadaşları oluyor. Bu sayede çocuklar arasında bu akımlar kontrolsüz şekilde hızla yayılmayan devam ediyor. Ebeveyn denetimi de olmayınca çocuk tamamen aile kontrolü dışına çıkıyor.

Kpop’u Neden Zararlı Görüyoruz?

Birçok kişi, özellikle de Kpop dinleyen gençler bize bu soruyu yönetiyorlar; neden Kpop’u tehlikeli görüyoruz? Bir müzik ne kadar tehlikeli olur bunu teknik analizlerle ve bilimsel açıdan olarak ortaya koymak mümkün. Bir müzik türünün, bir ses kaydının veya video klipin milyonlara hızla etki etmesinde içerisinde kullanılan subliminal mesajların etkisi büyüktür. Bu artık herkesçe bilinen bir gerçek fakat Kpop’taki tehlikelerin en önemlisi bir müzik akımı olmanın dışında dünyadaki her konuyla ilgili dikta edici söylemler paylaşan bir aktivizm olmasıdır.

İnsanlar iki cinsten meydana gelirler. Kadın veya Erkek, fakat Kpop akımının yaptığı en önemli vurgu cinsiyetsizlik ve farklı cinsel yönelimlerin kabul edilerek bunun normal bir şekilde gösterilmesidir. 13 yaşındaki bir kızımız, Kpop dinleyen arkadaşlarından başka bir kıza âşık olduğunu, onunla dudaktan öpüştüklerini, vücutlarını okşadıklarını ve bundan keyif aldıklarını anlatabiliyor ve aile de bunda bir sorun görmüyorsa o ailenin de sorunları var demektir. Aynı şekilde hükümet yetkilileri de bu konuda bir yaptırım uygulamıyor veya tedbir almak yerine bu konuyu kulak ardı ediyorlarsa aynı şey onlar için de geçerlidir.

Bunlar işin manevi boyutu iken bir de maddi boyutu var. Kpop dinleyen gençlerin sosyal medyada ne kadar aktif olduklarını, ne kadar organize olduklarını görüyoruz. Burada şu ortaya çıkıyor. Bir müziği dinleyebiliriz ama aynı müziği aynı anda milyonlarca insan nasıl olurda dinleyebilir, bunun için dev alt yapılara ve sistemlere ihtiyaç civardır. 13-18 yaş arasındaki çocuklar bu sistemi kendileri kurabilir mi? Eğer siz de benim gibi hayır cevabını veriyorsanız doğru yoldayız demektir.

Kpop fanlarını sömürmek amacıyla kurulmuş bir sistemlerde milyonlarca genç aynı kanaldan kontrol edilmektedir. Aynı subliminal mesajları almakta, aynı amaç için bir araya getirilmektedir. Zaten dikkat ederseniz kendilerine A.R.M.Y. yani asker deniliyor. Ebeveynler farkında olmasalar da çocukları birer Siborg’a çevrilmiş durumda. Bu Siborg’lar Kpop şirketlerinin verdiği gizli talimatlar doğrultusunda Kore’ye karşı hayranlık besleyip Hıristiyan olmak istiyorlar. Kore’ye gidip Koreli erkeklerin kadınları olmak istiyorlar. Türkiye’den ve Türk insanından nefret ediyorlar. Kadın-Erkek cinsel kimliklerinin yerine LGBTİQ+ olan tüm yönelimleri daha mantıklı buluyorlar. Fakat tüm bunlardan bihaber olan ebeveyn de akşama kadar TV’lerde dedikodu programı izlemeye, kahvehanede taş ve kâğıt oyunları oynamaya devam ediyor. Çocuklarının elinden telefonu düşürmediğinden şikâyetçi anne-baba gecenin bir yarısına kadar oyun oynuyorlar.

Konu çok uzun, çok detaylı. Burada asla çocuklarımızı suçlamıyorum. Bir suçlu varsa ebeveynlerdir. Kızsanız da, darılsanız da delilleriyle, bilimsel analizlerle gerçek budur. Anne-baba değilsiniz, sadece doğurmuş, peydahlamış insanlarsınız. Akşam 21.00’da https://www.instagram.com/yazarengindinc/ kanalında buluşalım, yüz yüze konuşalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar