İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, Yozgat’ta aşılamadaki son durumu açıkladı

İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, Yozgat’ta aşılamadaki son durumu açıkladı

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, koronavirüsle mücadele kapsamında yürütülen aşılama çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

A+A-

Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, koronavirüsle mücadele kapsamında yürütülen aşılama çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Koronavirüs salgınıyla ilgili mücadelede en etkili araçların başında gelen aşılama çalışmaları Türkiye genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da tüm hızıyla devam ediyor.

Yozgat’ta yaşayan vatandaşlara aşıl olma konusunda çağrı yapan İl Sağlık Müdürü Şahin, aşılama çalışmalarının 18 yaşa indirilmesiyle birlikte günde 20 bin doza kadar aşı yapabilme kapasitesine sahip olduklarının altını çizerek “Yozgat’ta aşımız da kapasitemiz de var. Yeter ki vatandaş aşı olmaya gelsin. Biz 5 iş günü içerisinde Yozgat’ta aşı olması gereken kesimin tamamını aşılayabilecek kapasitedeyiz” dedi.

KURTULUŞ REÇETESİ AŞIDAN GEÇİYOR

Koronavirüs salgınından bir an önce kurtulmanın reçetesinin aşılamadan geçtiğini vurgulayan Şahin, “Vatandaşlarımızın bu noktada duyarlı olmasını istiyoruz. Tarlalarda işçilere, mobil aşı hizmeti ile vatandaşlara, evlerinden çıkamayanlara evlerinde aşı uygulaması yapıyoruz. Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan standımızda aşı uygulamamız var. Ancak randevu alıp gelmeyen vatandaşlarımız oluyor. Biz herkesten bu noktada duyarlı olmalarını rica ediyoruz” ifadelerini kullandı.

GÜNLÜK 20 BİN AŞI

Yozgat’ta aşı ekiplerinin tam kapasite çalıştığını ve yaş düzeyinin 18’e indirilmesiyle birlikte günlük 20 bin randevu verildiğini belirten İl Sağlık Müdürü Şahin, “20 bin doz aşı yapabiliriz ama açtığımız randevuya karşılık bir talep olmuyor. Günlük bin 400 civarında bir randevu alınıyor ama randevu alanların da tamamı aşı olmaya gelmiyor. Bizim imkânımız var. Her yerde aşı yapıyoruz. Sağlık ocaklarında, toplum sağlığı merkezlerinde, mobil aşı servislerimizde. Sağlık çalışanlarımız her yerde. Yeter ki vatandaşımıza aşı olmak istesin” diye konuştu.

TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜSTÜNDE

Yozgat’ta aşılama verilerinin aslında Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu kaydeden Şahin, “Yurt dışından gelen Yozgatlı hemşerilerimiz, vatandaşlarımız oluyor, şehir dışından gelenler oluyor. Yozgat’a ziyarete gelmişken aşısını burada yaptırıyor.  Tabi adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre kayıtları Yozgat’ta olmadığı için haliyle oranlara yansımıyor bu durum. Biraz önce de belirttiğim gibi biz sağlık çalışanları olarak güçlü bir ekibiz ve aşılamayı tam kapasite ile yapacak durumdayız. Yeter ki vatandaşımız aşı olmaya gelsin” dedi.

HEDEF 310 BİN 713

Yozgat’ta 310 bin 713 kişinin aşılama grubunda yer aldığını dile getiren Şahin, şunları kaydetti; “Hedef nüfusumuz 310 bin 713 kişi. Biz vatandaşlarımızın aşı olması için gerekli tanıtım çalışmaları yapıyoruz, eğitimler veriyoruz. Kamu spotlarını sık sık paylaşıyoruz.”

2 GÜNDÜZ ALANDA AŞILAMA YAPILIYOR

Şahin, Yozgat’ta birçok alanda aşılama yapıldığını belirterek, “Cumhuriyet Meydanı’nda aşı çadırı kurduk. Burada görevli arkadaşlarımız aşı olmak isteyen vatandaşlarımıza aşılama yapıyoruz” dedi.

AŞILAMADA SON DURUM

Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemizde 5 Temmuz saat 13:47 itibarı ile 53 milyon 230 bin 78 doz aşı yapıldı. Birinci doz aşı uygulananların sayısı 36 milyon 85 bin 559 olurken, iki doz aşı uygulanan sayısı da 15 milyon 779 bin 796 olarak açıklandı.  Yine Sağlık Bakanlığı verilerine göre Yozgat’ta 5 Temmuz saat 13:47 itibarı ile uygulanan toplam doz aşı sayısı 259 bin 443, birinci doz uygulanan aşı sayısı 168 bin 833, ikinci doz uygulanan aşı sayısı 85 bin 354.

28 HAZİRAN – 4 TEMMUZ YOZGAT VERİLERİ

Yozgat’ta 28 Haziran -4 Temmuz arasında birinci doz uygulanan aşı sayısı 8 bin 146 olurken, ikinci doz uygulanan aşı sayısı 9 bin 838 oldu. Yine aynı tarihler arasında randevusuz şekilde uygulanan birinci doz aşı sayısı 4 bin 352 olurken, randevusuz şekilde uygulanan ikinci doz aşı sayısı 3 bin 322 oldu.