İkinci el Otomobil fiyatları yeniden artar mı?

İkinci el Otomobil fiyatları yeniden artar mı?

İkinci el araç piyasasında pandemi süreci ve ekonomik sıkıntılardan dolayı yaşanan durgunluk yavaş yavaş yerini hareketliliğe bırakırken “İkinci el araçta fiyatlar artar mı?” sorusu araç alacak vatandaşları hareketlendirdi.

A+A-

Son günlerde dövizde yaşanan artışlar akaryakıtla birlikte bir çok sektörde fiyat artışlarına neden oldu. Araç satışı yapan bayilerde nerede ise araç bulunmaması vatandaşı ikinci ele yönlendirirken aynı zamanda dövize bağlı fiyat artışları yeniden fiyatları yükselmesi konusunda beklenti oluşturdu.

VATANDAŞ ACELE EDİYOR

2019 yılı itibari ile baş gösteren Koronavirüs Salgını (COVİD-19) sonrası bir çok sektör durma noktasına gelmişti. Bu sektörlerden birisi de otomotiv sektörü oldu. Otomobil üretiminin durma noktasına gelmesi sonrası ikinci el araçlara ilgi artar bu ilgi fiyatlarında yükselmesine neden oldu. İkinci elde bir çok araç yüzde 50’ye yakın oranlarda fiyat zammı gördü. Fiyatların yükselmesi ve pandemi koşullarından dolayı ikinci el araç satışları durgun günler yaşadı. Sokağa çıkma yasaklarının olması, büyükşehirlere giriş çıkışların yasaklanması gibi durumlar lokal araç satışlarını artırmıştı. Yozgat gibi giriş çıkış sıkıntı yaşamayan illerde ikinci el araçlar yok satarken kredi faiz oranlarının düşük olması yüksek modelli araçların satışında etkin rol oynamıştı. Sonrasında yaşanan durağanlığa devlet tarafından el konularak kredi faiz oranları düşürülmüş ve piyasalarda hareketlilik yaşanmıştı. Son günlerde yaşanan döviz artışları ile birlikte aynı durağanlık yaşanmaya başlarken bir yandan da fiyatlarda yeni artışlar olur endişesi ile araç alacak vatandaşlar acele ediyor. 

“YATIRIMIN YERİ DEĞİŞMİŞTİ”

Oto alım-satım işi yapan Refleks Oto Sahibi Burak Yılmazer pandemi süreci ile başlayan süreci değerlendirdi. Yılmazer,”2020 yılı iyi başlamıştı ve devamında Koronavirüs salgınına bağlı olarak yaşanan sıkıntılar işlerimizi durağanlaştırmıştı. Her sektörde olduğu gibi otomotiv sektöründe de sıkıntılar yaşandı. Kredi faiz oranlarının düşmesi ile birlikte satışlarımız hızlandı. Devlet tarafından yapılan desteklemeler meyvesini vermişti.  İkinci el araç piyasası mali durumların belirsizliği nedeniyle bu yılda bir durgunluk yaşıyor. 2021 yılı içerisinde satışlarımızın çok iyi gittiği zamanlar oldu. Piyasa hareketlendi satışlarımız oldu ancak devamında ekonomik sıkıntılarla birlikte bizde durgunluğa sürüklendik. Pandemi sürecinde verilen krediler piyasaya olumlu yansımıştı. Şimdi o kredilerin ödeme zamanı geldi. Hem sağlık konusu hem ekonomik sıkıntılar hem de son zamanlarda dövizde ve altında artışların yaşanması vatandaşı para konusunda biraz daha temkinli davranmaya itti. Sıfır araçta çok fazla olmasa da ikinci el araçlar da yatırım düşüncesi oluyordu. Şimdi vatandaşlar döviz ve altın artışına bağlı olarak parasını burada tutmak istiyor. Ortaya çıkmayan para ise işlerde durgunluğa neden oluyor” ifadelerini kullandı.

“FİYAT ARTAR KORKUSU VAR”

Satışlarda durgunluk olduğunu ancak ikinci el de hareketliliğinde yaşandığını dile getiren Yılmazer,” Bayilerde sıfır arabanın nerede ise olmaması ve firmaların dövizden dolayı fiyat artışları ikinci eli hareketlendiren etkenler. Sıfır araçlarda fiyat artışı illa ki ikinci el fiyatlarını da etkiledi. Son 2 haftalık süreçte satışlar galerici esnaflarının arasında oluyor. Vatandaşlarda ise hareketlilik fiyatlar artar korkusu ile yavaş yavaş başladı. Yani parası olup da araç alacak vatandaşlar dövizde yaşanan artışlardan dolayı fiyatlar artar biran evvel aracımı alıyım düşüncesi ile hareket etmeye başladı. Son zamanlarda faizlerde yapılan indirimle birlikte satışların artmasını bekliyoruz. Önümüzde ki süreçte hem araç satışları artacak hem de ikinci el araçta fiyatlar yükselecek gibi duruyor. Tabi bunlar tahmin ancak daha önceki yıllarda yaşananlara bakılarak yapılan tahminler. Faizler düşünce vatandaşlar yatırıma yöneliyor. Birde fiyatlarda yeniden artış olur korkusu vatandaşı bir an evvel yatırım yapmaya yöneltiyor” dedi.

Yozgat Haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.