Ahmet Emin Seyhan

Ahmet Emin Seyhan

Hz. Peygamber ve İnsanlık Onuru

A+A-

Kur’an-ı Kerim, insanlar arasında herhangi bir ırk, din, renk ve cinsiyet ayırımı yapmaksızın “And olsun, biz insanoğlunu şerefli kıldık. Onları karada ve denizde taşıdık. Kendilerini en güzel ve temiz şeylerden rızıklandırdık ve onları yarattıklarımızın birçoğundan üstün kıldık” buyurmaktadır.


Bu ayetten de anlaşılacağı üzere Yüce Allah, ahseni takvim olarak yarattığı insanın yeryüzünde onurlu bir yaşam sürmesini istemiştir. Bunun için de insanın yaşama hakkı, inanç hürriyeti, mülkiyet hakkı, seyahat özgürlüğü, özel yaşamın gizliliği gibi birçok hak ve özgürlükleri olduğunu ifade etmiş ve bunları koyduğu ilkelerle koruma altına almıştır.


Peygamberler de bu temel hak ve özgürlüklerin en önde gelen savunucuları olmuş ve yeryüzünde adaleti tesis etmek için çalışmışlardır. Bizim peygamberimiz Hz. Muhammed de aynı görevi üstlenmiş, insanlık onurunu düştüğü yerden yeniden ayağa kaldırmak için çaba sarf etmiştir. O, Cahiliyye dönemini kapatmış ve Medine’de tüm insanlığa medeniyeti öğretmiş, Asr-ı saadet diye bilenen o parlak dönemi yaşatarak tüm dünyaya örnek olmuştur.


İnsanlık onuru açısından bakıldığında gerek Kur’an-ı Kerim’de gerekse Peygamberimizin sahih sünnetinde insana ve insan onuruna zarar vermesi muhtemel hususlar kesin bir dille yasaklanmıştır.
Peygamberimizin insana verdiği değeri gösteren şu tablo bu açıdan önemlidir. Bir gün Zahir adında engelli bir sahabî Medine çarşısında şifalı otlar satmakta idi. Allah Rasulü, mübarek elleriyle Zahir’in gözlerini arkadan gelip kapayarak; ‘Zahir’i satıyorum alan var mı?! diye şaka yaptı.

Zahir de: ‘Ey Allah’ın Rasulü ben engelli birisiyim bana çok para vermezler’ deyince, Allah Rasulü; “Sen ucuza gidecek bir varlık değilsin” diyerek onu onurlandırmış ve bir insan olarak ona değerli olduğunu hissettirmiştir. Zira önemli olan insan olmaktır. Unutmayalım ki, Yüce Allah bizim rengimize, şeklimize, malımıza, mülkümüze değil, imanımıza, kalplerimize ve salih amellerimize bakacaktır. 


İslam, tüm insanlığın nasıl onurlu bir hayat yaşayacaklarının yollarını göstermek üzere gönderilmiş son hak dindir. Bu dini tebliğ eden Hz. Muhammed de insan onuruna son derece önem vermiştir. Nitekim âyette; “Allah, insanlığa bir lütufta bulundu da insanları (kötülüklerden ve inkârdan) arındıran, kendilerine kitap ve hikmeti öğreten bir Peygamber gönderdi” buyurulmaktadır.


Hz. Muhammed, sadece Müslümanlara değil, tüm insanlığa gönderilen son peygamberdir. O, bütün âlemlere (dünyanın her tarafındaki insanlara) rahmettir. O’nun gayesi insanlığın Allah tasavvurunu yeniden inşa etmek ve gönülleri Allah ile buluşturmaktır. Bu nedenle o, insanlar arasında hiçbir ayrım yapmamış, Müslüman olsun olmasın, kadın erkek, büyük küçük, zengin fakir, köle efendi herkese merhametle davranmış, insanın onur ve haysiyetine çok önem vermiştir.

O, fertlerin birbirlerinin hak ve hukukuna son derece riayet etmelerini, insanlık onurunu ayaklar altına almamaları istemiştir. 


Hz. Peygamber, insanların bir eşya gibi alınıp satılmasını ortadan kaldıracak prensipler getirmiştir. O; “Tüm insanlar bir tarağın dişleri gibi eşittirler. Üstünlük ancak takva iledir” buyurarak insanların eşitliğine ve onuruna dikkat çekmiştir. Bu nedenledir ki, İslam’a gönül verenlerin ilki bir köle olan Bilal’ı Habeşi olmuştur.


İnsanlık tarihinin yüz karası olan ve akla ve vicdana sığmayan, kız çocuklarını sadece kız olmalarından dolayı diri diri toprağa gömme uygulaması İslamiyet tarafından yasaklanmıştır. Böylece, kız çocuğunun erkek çocuğundan bir farkı kalmamış, büyük bir katliamın önüne geçilmiş, “insanlık onuru” ayaklar altına alınmaktan kurtarılmıştır.

Görüldüğü üzere İslam’ın kadına verdiği bu değer önemlidir. İslam, kadını eşya olma vasfından çıkarmış, onu layık olduğu mevkie getirmiş ve “Cennet anaların ayakları altındadır” buyurarak “kadının hayata anlam katan bir varlık” olduğunu, “aile ve cemiyet içerisindeki değerine ise paha biçilemeyeceğini” tüm dünyaya göstermiştir.


Rabbim cümlemize onurlu bir hayat sürmeyi ve Müslüman olarak ölmeyi nasip etsin. (22.08.2008)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.