Ahmet Emin Seyhan

Ahmet Emin Seyhan

Hz. Hatice, Hz. Muhammed ile Kaç Yaşında Evlendi?

A+A-

Hz. Hatice’nin, Hz. Muhammed ile evlendiğinde 40 yaşında olduğu iddiası doğru değildir. Zira Hz. Hatice’nin bu evlilik gerçekleştiğinde 26 veya 27 yaşlarında olduğunu haber veren rivayetler de vardır.
Nitekim bir kısım İslam âlimi, Hz. Peygamber’in yaptığı evlilikleri “savunmacı bir üslupla” açıklamaya çalışırken; “Hz. Muhammed, ilk evliliğini 40 yaşında dul bir kadınla yaptı” diyerek Hz. Peygamber’i güya aklamak istemiş, ancak bunu yaparken de bir başka yanlışa imza atmışlardır. 


Oysa böyle savunmacı bir üsluba gerek yoktur. Çünkü bu evlilik gerçekleştiğinde Hz. Hatice’nin 26 veya 27 yaşında olduğunu haber veren rivayetler de vardır ve kanaatimizce bu rivayetler daha doğru ve mantıklı görünmektedir.


Zira 40 yaşındaki bir kadının Arabistan gibi sıcak bir iklimde ve o günün şartlarında Hz. Peygamber’den tam 6 tane çocuk dünyaya getirebilmesi mümkün değildir. Çünkü herkes bilmektedir ki Peygamberimizin ilk eşi Hz. Hatice’dir. Hz. Muhammed de onunla 25 yaşında iken evlenmiştir ve bu evlilikten tam 6 çocukları dünyaya gelmiştir.


Bütün bu hakikatleri göz ardı ederek hala Hz. Peygamber’in kadınlara düşkün olmadığını, bu yüzden de ilk evliliğini 40 yaşındaki dul bir kadınla yaptığını iddia eden “savunmacı anlayış” terk edilmeli, tek bir rivayeti esas almak yerine konuyla ilgili diğer rivayetlere bütüncül bir gözle bakılmalı ve gerçekler ortaya konulmalıdır.


Sonuç olarak Hz. Hatice, Hz. Muhammed ile evlendiğinde 26 veya 27 yaşlarındadır. Nitekim bazı temel kaynaklarda Hz. Hatice’nin bu yaşlarda olduğunu haber veren rivayetler vardır ve bu haberler dikkate alınmadan yapılacak tespit ve değerlendirmeler eksik kalacaktır. (20.06.2008)

Önceki ve Sonraki Yazılar