Hizmet İş Sendikası Yozgat Şube Başkanı Zararsız: Zorunlu emeklilik uygulamasının kaldırılması kabul gördü

Hizmet İş Sendikası Yozgat Şube Başkanı Zararsız: Zorunlu emeklilik uygulamasının kaldırılması kabul gördü

Hizmet İş Sendikası Yozgat Şube Başkanı Ferman Zararsız, Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in Genel Başkanları Mahmut Arslan’ın kendisini ziyaretinin ardından zorunlu emeklilik şartının kaldırılacağını açıkladığını ifade etti.

A+A-

Hizmet İş Sendikası Yozgat Şube Başkanı Ferman Zararsız, Hak İş Konfederasyonu ve Hizmet İş  Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan tarafından uzun zamandır dile getirilen, 696 sayılı KHK ile kadroya geçirilen işçilerin zorunlu emekli edilmesi uygulamasının kaldırılmasıyla ilgili talebinin kabul gördüğünü söyledi.

Şube Başkanı Ferman Zararsız, Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in Genel Başkanları Mahmut Arslan’ın kendisini ziyaretinin ardından zorunlu emeklilik şartının kaldırılacağını açıkladığını ifade etti.

696 sayılı KHK ile çalışanları gelir kaybına uğratan zorunlu emeklilik düzenlemesinin kaldırılmasıyla birlikte, binlerce emekçinin endişesi de giderilmiş oldu.

Hizmet İş Sendikası Yozgat Şube Başkanı Ferman Zararsız, “Yerel yönetimlerin yükünü çeken bulunduğu il ve ilçelerde vatandaşımıza hizmet etmek için, yaz kış demeden, afetlerde, salgınlarda en zor şartlarda sahada çalışan, sayıları beş yüz bine yanaşan belediye emekçilerine de kadro hakkı verilmesi gerekir. Çalışma hayatı içinde özellikle belediye çalışanların büyük çoğunluğunu oluşturan, yıllarca taşeron olarak çalışan, 2018 yılında belediye şirketlerine geçirilen yüz binlerce işçinin bu güne kadar çektiği ekonomik ve sosyal sıkıntılarından kurtarılması gerekir. Aynı işyerinde kadrolu işçiler ve memurlarla çalışan ancak hala kamu işçisi görülmeyen, ikinci sınıf insan gibi görülen bu garabet uygulamaya son verilerek şirket işçilerinin kadroya geçirilmesini istiyoruz. Belediye işçileri kamu işçisidir ayrımcılık son bulsun haklarımız verilsin. Belediyelerde kadrolu çalışan üyelerimize 6772 sayılı kanun ile verilen ilave tediyenin ve bazı sosyal haklarında aynen belediye şirketlerinde çalışan üyelerimize verilmesini ve en asıl kadroya geçirilmesini, 5 ay 29 gün çalışan geçici işçilerinde çalışma sürelerin 12 aya çıkarılmasını HAK-İŞ olarak talep ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da belediye şirketlerinde çalışanlara kadro verilmesi noktasında önemli bir irade ortaya koyacağına inanıyoruz. Hak İş ve Hizmet İş  olarak, kamu çerçeve protokolünde anlaşmaya varılan temel konuların hayata geçirilmesi konusunda mücadelemize devam ediyoruz. 696 sayılı KHK ile kadro alan işçilerin özlük haklarının iyileştirilmesi, geçici ve mevsimlik işçilerin kadro sorununun çözümü ve KİT’ler başta olmak üzere kamuda kadro alamayan işçilerin kadro almasına yönelik taleplerimizi her fırsatta dile getiriyoruz. Bu konuların 2022’nin sonuna kadar gerçekleştirilmesi konusunda Bakanımızın kararlı tutumu için teşekkür ediyoruz.”diye konuştu. 

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.