"Herkes için sinema" projesi hayata geçiliyor

"Herkes için sinema" projesi hayata geçiliyor

Yozgat'ta "Herkes için sinema" adıyla Çocuk Destek Merkezi’nde konaklayan, yaşları 12 – 17 arasında değişen 25 çocuğa medya ve dijital oyunların zararlı etkileri konusunda bilgi verilmesi amaçlanıyor.

A+A-

Yozgat'ta "Herkes İçin Sinema" adıyla Çocuk Destek Merkezi’nde konaklayan, yaşları 12 – 17 arasında değişen 25 çocuğa medya ve dijital oyunların zararlı etkileri konusunda bilgi verilmesi amaçlanıyor. Ayrıca  katılımcılara film ve belgesel çekme konusunda da eğitim ve uygulama imkânı sunulacak.

Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından hibe verilen, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından onaylanan proje, Yozgat Valiliği, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörlüğü ve Sinema Okuryazarları Derneği ortaklığında düzenlenecek.

Yozgat Bozok Üniversitesi kaynaklarından alınan bilgide şu ifadelere yer verildi; "Yozgat’ta Çocuk Destek Merkezi’nde konaklayan, yaşları 12 – 17 arasında değişen 25 çocuğa medya ve dijital oyunların zararlı etkileri konusunda bilgi vermeyi amaçlayan proje; katılımcılara film ve belgesel çekme konusunda da eğitim ve uygulama imkânı sunuyor.

Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından hibe verilen, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından onaylanan proje, Yozgat Valiliği, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörlüğü ve Sinema Okuryazarları Derneği ortaklığında düzenleniyor.

Beş ay sürecek olan çalışmada; senaryo yazarlığı, kamera ve drone kullanımı gibi eğitimlerin bir kısmı ise tamamlandı. Akademisyen Öğr. Gör. Emel Çenet 'sinemada sanat', Öğr. Gör. Sena Saydam 'kısa filmlerde telif hakları', projenin yöneticiliğini yürüten Öğr. Gör. Batuhan Kalaycı ise film yapım ekipmanlarının kullanımı konusunda eğitim verdi. Yozgat Bozok Üniversitesi Radyo Televizyon programı öğrencileri Sıla Özdemir, Tennur Köylüoğlu, Asiye Aydın, Faruk Can Koç, Ömer Ertürk, Bayram Karadaş, Batuhan Bozkurt, İsa Meşe, Alihan Biçer, Abdullah Sancaktar, Pelin Dalkılınç ve Kırıkkale Üniversitesi’nden Sinem Cal proje bünyesinde yer alan katılımcılara uygulamalı kamera ve kurgu eğitimleri veriyor. Projede oluşturulan film ekiplerinin danışmanlığını da üstlenen öğrenciler, çocukların kısa film çekimleri sürecinde de destek olacak.

SUAT KÖÇER RÜZGARI

Ünlü Sinema Yazarı ve uluslararası festival yönetmeni Suat Köçer, Çocuk Destek Merkezi bünyesinde sinema ve film yapım eğitimi alan çocuklarla buluştu. Bilgi ve tecrübelerini paylaşmak için İstanbul’daki çekimlerine ara vererek Yozgat’a gelen Köçer, Yozgat Bozok Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ’ı da makamında ziyaret etti. Eğitim sürecinde çocuklarla sohbet eden ve onların kısa film sürecinde yaşadıkları heyecana ortak olan Köçer onlara unutamayacakları bir sürpriz yaptı.

HER FİLME BİR ÜNLÜ OYUNCU

Sinema ve televizyon dünyasının önde gelen birçok ismini programında ağırlayan Suat Köçer, çocukların çekecekleri her bir filmin oyuncu kadrosuna tanınmış bir ismi dahil edeceği sözünü verdi. Proje kapsamında beşer kişilik gruplara ayrılarak beş ayrı kısa film üretecek olan çocuklar,  ünlü isimleri kendi filmlerinde ağırlayacak. Hayatlarında ilk kez kamera arkasına geçerek film çekecek olan çocuklar bu deneyimin tanınmış isimlerle taçlanmasına oldukça sevinirken proje kapsamında çalışan tüm ekibi,  ünlü isimleri Yozgat’ta ağırlamanın heyecanı sardı."