Her derde deva! Yozgat'ta toplanmaya başlandı

Her derde deva! Yozgat'ta toplanmaya başlandı

Yozgat’ta ormanlık ve çalılık alanlarda yetişen ve yöre halkının uzun uğraşlarıyla toplanan her derde deva olarak adlandırılan; hoşafı, marmelatı ve çayı ile tüketilen kuşburnu ilk hasadı Yozgat'ta yapılmaya başlandı.

A+A-

Yozgat’ta ormanlık ve çalılık alanlarda yetişen ve yöre halkının uzun uğraşlarıyla toplanan  her derde deva olarak adlandırılan; hoşafı, marmelatı ve çayı ile tüketilen kuşburnu ilk hasadı Yozgat'ta yapılmaya başlandı.

C vitamini yönünden en zengin bitkilerden birisi olan ‘kuşburnu’, toplanmasından yapımına kadar birçok aşamadan geçerek Yozgat'ta sofralardaki yerini alıyor.

Genellikle dağlık bölgelerde zor şartlarda yetişen ve insan sağlığına olan faydalarıyla bilinen kuşburnu ilk hasadını vermeye başladı. Şehir merkezine torbalarla satılmak üzere getirilen kuşburnular şifa arayanlara derman oluyor. Her derde deva olarak adlandırılan; hoşafı, marmelatı ve çayı ile tüketilen kuşburnu ilk hasadını vermeye başladı.

Yozgat’ta kırsal bölgelerden toplanarak getirilen kuşburnular satılmaya başlandı.

Dönem olarak erken olsa da bazı zor bölgelerden gidip topladıklarını ve kuşburnu satıcılığını sürdürdüklerini dile getiren vatandaşlar “ Kuşburnu suyunu şifa olarak kış boyunca içmek isterseniz gelip bu bölgenin özenle toplanmış ürününü almanız ve kaynatmanız gerekecektir. Kuşburnu ürününü herkes toplayamaz. Zorlu doğa şartlarında toplanabilen bu ürün usta elleri bekliyor. Ağacının nerede olabileceğini ve özellikle hangi ağacın kuşburnunu daha lezzetli olduğunu bilmek birazda bu konuda bilgi sahibi olmakla alakalıdır. Kuşburnu toplamak isteyen insanlar zorlu doğa şartlarında zaman geçirmeyi göze almaları gerekiyor. Kuşburnu tüketmek toplamaktan kolaydır. Tüketmek dünyanın en lezzetli ürününe sahip olmaktır. Fakat toplama işini herkes başaramaz. Bu zor bir durumdur. Kuşburnunu alıp afiyetle yemek daha kolay duruyor. Ama tabi bizler toplayıp getiriyoruz ve belli bir miktarda ekonomik gelir elde ediyoruz. C vitamini yönünden en zengin bitki C vitamini yönünden en zengin bitkilerden birisi olan kuşburnu, toplanmasından yapımına kadar birçok aşamadan geçerek sofralardaki yerini alıyor” dedi.

Kuşburnu toplamanın zorlu bir süreçten gerek sağlandığını dile getiren vatandaşlar “ kuşburnu, yüksek kesimlerdeki bitkilerden toplanarak pazarlara getiriliyor. Toplamasından yapımına kadar oldukça zahmetli olan kuşburnu, marmeladı yapılana kadar birçok aşamadan geçiyor. Geleneksel yöntemlerle toplanıyor. Bunun dışında bir işlem söz konusu değil. Toplu olarak kuşburnu bahçesi oluşturmak oldukça zordur. Şimdiye kadar böyle bir şey görmedim ve duymadım. Ama tabi kuşburnunun nasıl toplandığını ve o özel ağacın nerelerde yetiştiğini yerinde görmek daha farklı bir duygu oluşturuyor. Kış mevsimi hazırlıkları yapan insanlar büyük emekler vererek kuşburnunu kazanlarda kaynatarak pişiriyor. Bizde marmelat olarak kuşburnunu sıkça tüketiyoruz. Yapımı da oldukça kolaydır. Topladığımız kuşburnunu güzelce yıkıyoruz. Ayağımızla ezdikten sonra kuşburnunu iki defa elekten geçiriyoruz. Elde ettiğimiz kuşburnu suyunu bakır leğene tekrar koyarak odun ateşinde pişiriyoruz. Bakır leğenin dibi tutmasın diye pişene kadar sürekli karıştırıyoruz. Bir buçuk iki saat sonra pişen kuşburnunu kavanozlara koyarak sofraya hazır hale getiriyoruz. Bu durum o kadar kolay bir durum değil ama bu lezzet için yapılabilecek bir durum” ifadelerini kullandı.

Birçok hastalığa derman Şifalı bitkiler gurubunda yaban hayatın içinde bulunmasıyla bilinen kuşburnu birçok hastalığa çare oluyor.

Uzmanlar “Kuşburnunun romatizma hastalıklar da iltihap kurutucu etki gösteriyor. Bulaşıcı olan hastalıklar için faydalıdır. Kemik kırılmalarında, raşitizmde ve vücudun bağ dokularının onarılması ve güçlendirilmesinde oldukça etkili rol oynar. Vücudun C vitamini eksikliği tedavisinde, ateş, genel yorgunluk ve gribal enfeksiyonlarda oldukça faydalıdır. Gastrit spazmlarda, gastrit asit eksikliği bulunan kişilerde, ülserden kaynaklı mide şişkinliklerinin önlenmesinde oldukça faydalıdır. Bağırsak hastalıkları tedavisinde, ishalin önlenmesinde, genel kabızlık sorunlarında başvurulan temel destekçilerdendir. Böbrek ve mesane rahatsızlıklarında, hemoroid tedavisinde, sindirim sistemindeki parazitlerin vücuttan atılmasında oldukça sık kullanılır.

Kanser ve bazı rahim hastalıklarında, hamilelik döneminde bayanlarda oluşan kramp ve sancıların tedavi edilmesinde, menopoz döneminde tedaviye yardımcı olarak kullanılır. Ayrıca kanı inceltmede, kan devrini sağlamada, vücuttaki toksinlerin atılmasında, kanı temizlemede ve kansızlıkta sık olarak kullanılır. Tansiyon hastalığı yaşayanların vazgeçilmez bitkisidir” diye belirtti.

Yozgat Hakimiyet