Haydi Yozgat! Suya sabuna dokunun

Haydi Yozgat! Suya sabuna dokunun

Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, el yıkamanın, birey ve toplum sağlığının korunması ve hastalıkların önlenmesinde basit, ucuz, toplumda her bireyin uygulayabileceği son derece etkili bir yöntem olduğu belirtildi.

A+A-

Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü’nden 15 Ekim Dünya El Yıkama Günü dolayısıyla yapılan açıklamada, el yıkamanın, birey ve toplum sağlığının korunması ve hastalıkların önlenmesinde basit, ucuz, toplumda her bireyin uygulayabileceği son derece etkili bir yöntem olduğu belirtildi.

Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü, etkin bir el hijyeninin, her seferinde doğru yıkama tekniğinin uygulanması ile sağlanabileceğini, doğru el yıkama tekniğiyle kişi ve toplum sağlığının korunmasına da önemli bir katkı sağlanacağını bildirdi.

Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü’nden 15 Ekim Dünya El Yıkama Günü dolayısıyla yapılan açıklamada, el yıkamanın, birey ve toplum sağlığının korunması ve hastalıkların önlenmesinde basit, ucuz, toplumda her bireyin uygulayabileceği son derece etkili bir yöntem olduğu belirtildi.

Yeterli el hijyeninin, bugün tüm dünyanın mücadele ettiği Covid-19 başta olmak üzere solunum yoluyla bulaşan ve besin kaynaklı hastalıkların azaltılmasında, toplumda sıklıkla görülen gastroenteritler, dışkı ile bulaşan hastalıklar, paraziter ve mantarlara bağlı gelişen hastalıkların önlenmesinde basit ancak en etkili korunma yöntem olduğu vurgulanırken sadece el yıkama ile çocuklardaki ishal vakalarının ve ishale bağlı ölümlerin yaklaşık yüzde 50’sinin önlenebileceği ifade edildi.

Covid-19 salgını ile mücadelede de maske, mesafe ve temizlik tedbirleri içinde en önemli unsurlardan birinin ellerin sık sık yıkanması olduğuna işaret edilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Ellerimiz gün boyunca kirlenir. Bu nedenle, eller gün içerisinde sık sık su ve sabun ile iyice yıkanmalıdır. El yıkamak her ne kadar basit görünse de, uyulması gereken kurallar vardır. Ellerde özellikle başparmak, parmak araları ve parmak uçları en sık temas edilen noktalar oldukları için daha fazla mikroorganizma barındırmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalara göre; belirli bir süre(en az 20 saniye) ve uygun teknikle yıkanmadığı takdirde mikroorganizmalar ellerden temizlenmemektedir.

Doğru el yıkama tekniği Elimizi suyla ıslatalım. Yeterince sabun alalım. Sabunu avuç içimizde iyice köpürtelim.

Sağ elin üstünü sol elle, sol elin üstünü sağ elle ovalayalım. Parmaklarımızı iç içe geçirip ovalayalım. Parmaklarımızı kenetleyip ovalayalım. Başparmaklarımızı ovalayalım. Parmak uçlarını avuç içinde ovalayalım.

Ellerimizi bol suyla durulayalım. Tek kullanımlık kâğıt havlu ile kurulayalım. Kullandığımız kâğıt havlu ile musluğu kapatalım.

El yıkama bir toplum için “önemli hastalıkların” çoğundan korur.

Bu nedenle; Yiyecek hazırlamadan önce ve yemek yemeden önce, Tuvalet gereksiniminin giderilmesinden sonra, buruna dokunulduğunda, Hayvanlara dokunulduğunda, Hapşırıp, öksürdükten sonra, Kimyasallarla, elleri kirleten işlerle, boyalarla uğraşıldığında, Çöp ve atıklara dokunulduğunda eller iyice yıkanmalıdır.”

Yozgat Hakimiyet