Haydi Yozgat Kurbanını Paylaş Kardeşinle Yakınlaş

Haydi Yozgat Kurbanını Paylaş Kardeşinle Yakınlaş

Yozgat İl Müftüsü Ali Gülden, İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Şubesi iş birliğinde kurban kampanyasının devam ettiğini söyledi.

A+A-

Yozgat İl Müftüsü Ali Gülden, İl Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Şubesi iş birliğinde kurban kampanyasının devam ettiğini söyledi.

Yozgat İl Müftüsü Ali Gülden, Türkiye Diyanet Vakfınca vekaletle kurban kesim bedelinin yurt içinde 2 bin 250, yurt dışında bin 800 TL olarak belirlendiğini hatırlatarak, "Vekaletle kurban kesim programı kapsamında, yurt içinde ve yurt dışında 20 milyonu aşkın mazlum, mağdur, muhtaç ve sığınmacı kardeşimize halkımızın yardım elini ulaştırmayı hedefliyoruz" dedi.

Kurbanın yakınlaşmak anlamına geldiğini, Müslümanların birbirleriyle ve Allah’a yakınlaşmasına vesile olduğunu belirten Müftü Gülden, 2022 yılı vekalet yoluyla kurban bağış bedelini yurt dışında bin 800 TL, yurt içinde ise 2 bin 250 TL olarak belirlendiğini aktardı.

TDV’nin kurban vekaletlerini, emanet bilinciyle ve büyük bir hassasiyetle yürüttüğünü vurgulayan Müftü Gülden, “Vakfımız, milletimizin kurban vekaletlerini tam bir titizlik ve şeffaflıkla, 'dinimizin esaslarına uygun olarak, güven ve emanete riayet' şiarıyla yerine getirmektedir. Kurbanlar, vekalet sahiplerinin isimleri tek tek okunarak bizzat Diyanet İşleri Başkanlığımızda görev yapan hocalarımızla, vakfımızın görevli ve gönüllüleri nezaretinde kesilmektedir” ifadelerini kullandı.

Müftü Gülden, 2020 yılı içerisinde il genelinde bin 597 vekalet ile kurban alındığını 2021 yılında ise bu sayının 2 bin 152’yi bulduğunu belirtti.

Bu yıl bu sayının üzerine çıkmak istediklerini ve kentin 3 farklı noktasında stant açarak vekaletle kurban uygulamasına başladıklarını dile getiren Müftü Gülden, “Sadece bu noktalar değil, bizim her bir camimiz her bir Kur’an kursundaki görevlilerimiz de benzer şekilde vatandaşlarımız vekalet vermek istediklerinde onlara ulaşmak sureti ile il ve ilçe müftülükleri kanalı ile bu emanetlerini teslim edebilirler. Ve gönül huzuruyla da teslim ettikleri bu emanetin en güzel şekilde ifa edileceğinden de emin olmalarını bilmelerini isterim” diye konuştu.

Kurban uyarısı

İl Müftüsü Gülden, kurban ibadetinin usulüne uygun olarak yerine getirilebilmesi için dikkat edilecek hususlara ve bu bağlamda doğru bilinen bazı yanlışlara ilişkin bilgi verdi.

Müftü Gülden, kurbanlık hayvanın niteliklerine ilişkin şunları kaydetti:

“Kurban olarak ancak koyun, keçi, sığır, manda ve deve kesilebilir. Bunların dışındaki hayvanlar kurban olarak kesilemezler. Kurbanlık hayvanlarda kameri yıl esasına göre, devenin 5; sığır ve mandanın 2; koyun ve keçinin ise 1 yaşını doldurması şarttır. Bu yaşları tamamlamayan bir hayvan kurban olmaz. Fakat sadece koyun cinsi için bir istisna söz konusudur. Buna göre 6 ayını tamamlayan koyun, bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli/iri olması halinde kurban edilebilir. Koyun veya keçi sadece bir kişi adına kurban edilir. Deve, sığır ve manda ise bir kişiden yedi kişiye kadar ortak olarak kurban edilebilir. Bu durumda her bir kişinin hissesi yedide birden aşağıya düşmemelidir.

Kurban edilecek hayvan sağlıklı ve organları tam olmalıdır. Hayvandan beklenen maksadı tümüyle yok eden veya değerini azaltan kusurlar, hayvanın kurban olmasına engel teşkil eder. Belirgin derecede hasta, yürüyemeyecek derecede zayıf veya topal, bir ya da iki gözü kör, boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırık, kulaklarının veya memelerinin yarısı kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvanlardan kurban olmaz. Hayvanın doğuştan boynuzsuz olması, boynuzunun bir kısmının kırık olması, bir kulağının delik veya yırtılmış olması, hafif hasta ve hafif topal olması kurban edilmesine engel değildir. Etinden ya da hizmetinden yararlanmak amacıyla kısırlaştırılmış/iğdiş edilmiş hayvanlar kurban olarak kesilebilir.”

VEKALETLE KURBAN

Vekaletle kurban organizasyonlarında dikkat edilmesi gereken hususlar ise Kurul tarafından şöyle anlatıldı:

“Vekaletle kurban kestirmek isteyen kişinin, kesene vekalet vermesi gerekir. Eğer kurban ibadetinin yerine getirilmesi hususunda bir kurum aracı kılınıyorsa bu durumda kurbanın satın alınması, kesilmesi ve dağıtılması gibi hususlarda umumi bir vekalet verilmelidir. Aracı kişi ve kuruluşlar, vekalet şartlarının dışına çıkmamalı, kurbanlarla ilgili olarak, sahiplerinin bilgisi ve rızası dışında iş ve işlemlerde bulunmamalıdırlar. Hayvan, kurban niyetiyle ve vekalet veren kişi adına kesilmelidir. Ortakların tamamının niyeti ibadet olmalıdır.

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Kurban ibadetinin yerine getirilmesi için, gerekli şartları taşıyan bir hayvanın usulüne uygun olarak kesilmesi şarttır. Kesim gerçekleşmeksizin yalnızca bağışta bulunmak veya sadaka vermek kurban ibadeti yerine geçmez. Bu bağlamda ‘Kesimsiz kurban bağışı’ vb. adlar altında yapılan bağışların hiçbir dini dayanağı bulunmamakta olup söz konusu bağışlar kurban sayılmaz. Dolayısıyla toplumumuzdaki kurban anlayışını zedeleyecek bu tür uygulamalara itibar edilmemelidir. Bir kurban hissesi yalnızca bir kişi içindir. İmkanı olmayan birden fazla kişinin, tek kişilik bir hisseye ortak olabileceği anlayışı dinen doğru değildir. Bu itibarla küçükbaş bir hayvana birden fazla kişinin ortak olması ya da büyükbaş bir kurbanlığa yediden fazla kişinin hissedar olması caiz değildir. Aynı hisseye birden fazla kişinin ortak olması halinde kurban ibadeti yerine getirilmiş olmaz. Bu bağlamda vekaletle kurban kesen kuruluşlar kendi adlarına değil, sadece vekalet veren kimseler adına kurban kesebilirler.”

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.