Haydi Yozgat! Kardeşliğimiz Zekatla Bereketlensin

Haydi Yozgat! Kardeşliğimiz Zekatla Bereketlensin

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) iş birliğinde zekat konusunda vatandaşları bilgilendirmek ve zekat bilincinin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla Yozgat’ta Zekat Bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

A+A-

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) iş birliğinde zekat konusunda vatandaşları bilgilendirmek ve zekat bilincinin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla il müftülükleri ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Zekat Bilgilendirme Toplantıları” sürüyor.

Yozgat’ta Zekat Bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Yozgat İl Müftülü ev sahipliğinde İl, İlçe Müftülükleri, Vaizler, Zekât Koordinatörleri, Din görevlileri ve Kur’an Kursu Öğreticilerine yönelik 2022 yılı Zekât Bilgilendirme Toplantısı, Diyanet İşleri Başkanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanı Fatih Mehmet Karaca’nın sunumuyla gerçekleştirildi.

Bölge yatılı Kur’an Kursunda gerçekleştirilen Zekât Bilgilendirme Toplantısı üç otururum halinde düzenlendi.

Yozgat İl Müftüsü Ali Gülden, zekatın gerek bireysel gerekse toplumsal açıdan birçok hikmet ve hedefi olduğunun bilinmesinin, bu ibadetin daha bilinçli ve gönüllü yapılmasına vesile olacağını söyledi.

İl Müftüsü Gülden; “İlimizde başkanlığımızın Zekât anlamında bizden beklediği faaliyetleri en üst seviyede icra etme gayreti içinde olacağız. Şunu biliyoruz ki Kur’anı Kerimde Namaz ibadeti ile zekât ibadeti birçok ayette birlikte zikredilmiştir. Namaz ibadeti bedenimizin, ruhumuzun arınması açısından önem arz eder. Mali bir görev olan Zekât ise sahip olduğumuz dünyalıkların temizlenmesi anlamında önemli bir yere sahiptir. İki tarafta temiz olsun ki bütünsel bir temizlik sağlansın. Kur’anı Kerim bu iki vazifeyi birbirinin arkasına ekleyerek sık sık bize hatırlatma da bulunmaktadır” dedi.

 

İl Müftüsü Gülden’in konuşmasının ardından Diyanet İşleri Başkanlığının hazırladığı tanıtım videosu gösterildi.

Rehberlik ve Teftiş Başkanı Fatih Mehmet Karaca, “Ramazanın gölgesini üzerimizde hissetmeye başladığımız şu günlerde çok önemli çok kıymetli bir hedef uğruna bir araya geldik. İslam’ın beş şartından biri olan Zekât ibadetinin bütün Türkiye genelinde daha iyi bilinmesi anlaşılması, anlatılması ve zekât ibadeti kapsamında Türkiye çapında bir farkındalık oluşturulması için Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından toplantılar düzenlenmektedir” şeklinde konuştu.

Karaca, “Halkımıza İslam esaslarının tümünde rehberlik etmeye devam ediyoruz. Bu hizmetlerimizden biri de zekâttır. Zekâtın kişinin keyfiyetine bırakılmadığı, Zekâtın zengin ile fakir arasında köprü olduğu, imkân ve nimetleri ihtiyacı olan kişilerle paylaşmak gerektiğini ifade etti. Bu vesile ile Zekât Hizmetleri Daire Başkanlığı kurulduğunu bu sayede halkımızın emanetlerini amacına en uygun şekilde yerine ulaştırmamızın daha da hızlanacaktır” ifadelerini kullandı.

Başkanlığın yurt içinde ve yurt dışında zekât ile ilgili yaptığı faaliyetlere değinen Karaca, bu faaliyetlerle ülke içinde ve dışında birçok insanın hayır duasının alındığına dikkat çekti. Vatandaşların her türlü maddi birikimleri için zekât miktarlarını hesaplayabilecekleri, hem bilgisayar üzerinden hem de cep telefonlarından rahatça kullanabilecekleri ‘Zekât Hesaplama’ programı kurulduğunu söyleyerek, bunları indirip kullanmaya davet etti.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.