Havaların soğumasıyla birlikte Yozgatlılar oraya akın ediyor!

Havaların soğumasıyla birlikte Yozgatlılar oraya akın ediyor!

Yozgat’ta vatandaşları sabah kahvaltısı olarak tercih ettiği çorba kış soğuklarının gelmesiyle birlikte vazgeçilmez olmaya başladı.

A+A-

Yozgat’ta vatandaşları sabah kahvaltısı olarak tercih ettiği çorba kış soğuklarının gelmesiyle birlikte vazgeçilmez olmaya başladı.

Şehrin belli bölgelerinde bulunan çorbacıların gün içerisinde pişirdikleri çorbaların soğuk havalarla birlikte yoğun talep görüyor. Sofralardan hiç eksik olmayan ve Türk mutfağının başlıca yemeklerinden olan çorba vatandaşların için ilk tercih olmaya başladı.

Bu çorbaların başında da bazı uzmanların bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve virüsten koruduğunu savunduğu kelle paça geliyor.

ATOM ÇORBA

Yozgat’ta hem korona virüse karşı hem de soğuk havalarda bağışıklık sistemini güçlendiren çorbalara rağbet arttı.

Yozgat’ta vatandaşlar bağışıklık sistemini kuvvetlendirecek yiyeceklere, dengeli ve sağlıklı beslenmeye yöneldi. Önlemlerini artıran vatandaşlar, kış aylarında daha çok tercih edilen, “şifa kaynağı” olduğu belirtilen ve sakatattan yapılan çorbaları daha çok tüketmeye başladı.

İşletme sahibi Keramettin Yıldırım koronavirüse karşı müşterilerine atom çorbası hazırlıyor. Kelle paça, işkembe, tuzlama, ayakpaçayi bir araya getirerek sunum yapan Yıldırım, vatandaşların bu karışıma rağbet gösterdiğini ifade etti.

Yıldırım, her vitaminin bu çorbanın içerisinde olduğunu kaydetti. Vatandaşları da uyaran Yıldırım, korona virüsün hafifi alınmamasını, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulması gerektiğine dikkat çekti.

ÇORBAYA TALEP ARTTI

İşletme Sahibi Yıldırım, hava sıcaklıklarının düşmesi ile birlikte daha fazla çorba çıkarmak zorunda kaldıklarını dile getirdi.

Yıldırım, “Sıcaklıkların düşmesi ile birlikte çorbaya rağbet arttı. Eskiden sadece kahvaltı olarak tüketilen çorba artık günün her saatinde isteniliyor. Talebin olmasıyla birlikte çorbacı şubeleri de yoğunluk kazandı. Bu anlamda kaliteli mekânların ve lezzetli hünerlerin ön plana çıktığını da görmek gerekiyor. Neticede bu yemek artık vatandaşlar için vazgeçilmez oldu. Bunu düşündüğünüz zaman daha iyisini yapmak zorunda kalıyorsunuz. Bu durumda çorba çeşidine etki etti. Sadece bir iki çeşit çorba çıkarma dönemi de bitti. Şimdi onlarca çorba çeşidi var. İyi çorba yapan çorbacı da vatandaşlar tarafından tercih ediliyor. Eğer vatandaşın bu lezzete yönelimi var ise bu durumda iyi bir lezzeti ortaya çıkarmanız gerekiyor” dedi.

KELLE PAÇA İLK TERCİH

Yozgat’ta vatandaşların ağırlıklı olarak kelle paça tükettiklerine vurgu yapan Yıldırım, bu eşsiz sağlık deposunun özellikle soğukla mücadele veren vatandaşlar tarafından bolca tüketildiğini kaydetti.

Yıldırım, “Kelle paça çok özel bir çorbadır. Bu çorbayı içen insan özellikle kışın daha dinç ve verimli bir gün geçirir. İçerdiği yağ oranıyla insan sağlığına iyi geldiğini biliyoruz. Ve yıllardır bizim şehrimizde bu çorba hep en fazla tüketilen ve en özel çorba olarak duruyor. Enerji sağlaması nedeniyle kesinlikle soğuk günlerde özenle tercih ediliyor” diye konuştu.

ONLARCA ÇORBA ÇEŞİDİ VAR

Çorbanın çeşit olarak fazlasıyla zengin olduğunu ve çorbayı sulu yemekten ayıran özelliğin tamamen iç yapısından ve değerinden kaynaklı olduğunu belirten Yıldırım, “Çorba kendi başına özel lezzet. Çorba yemekle kıyaslanmayacak kadar da farklı bir durumdur. İlla yemek gibi tüketilmemesi gerektiğini düşünen insanlar içeriğini bilmedikleri ve tıka basa doyurucu etkisi olmaması nedeniyle bu yorumu yapıyorlar. Çorba rahatlatıcı ve besleyici bir türdür. İnsanı rahatsız etmeyecek oranda doyurucudur aynı zamanda" diye konuştu.

Yozgat Hakimiyet