Hasadı tamamlandı! Yozgat genelinde rekor o ilçede

Hasadı tamamlandı! Yozgat genelinde rekor o ilçede

Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden biri olan Yozgat’ta yeşil mercimek hasadı tamamlandı. İl genelinde en fazla mercimek üretiminin Sarıkaya ilçesinde yapıldığı belirtildi.

A+A-

Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden biri olan Yozgat’ta yeşil mercimek hasadı tamamlandı. İl genelinde en fazla mercimek üretiminin Sarıkaya ilçesinde yapıldığı belirtildi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya teknik personel ile birlikte Sarıkaya İlçesine bağlı Karabacak Köyünde yeşil mercimek hasadına katıldı. Çiftçilerle birlikte tarlada hasat yapan İl Müdürü Özkaya, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “İlimiz bir tarım şehridir. En çok hububat ve baklagil üretimi yapılmaktadır. İlimizde baklagil üretimini ve buna paralel olarak yeşil mercimek ekimini yaygınlaştırma çalışmaları yapmaktayız. Bakanlığımız politikası ve emirleri gereği ekilmeyen tüm arazilerin ekilmesi için çalışıyoruz. İlimiz, yeşil mercimek üretiminde birinci, nohut üretiminde ise ikinci sıradadır. 2020 yılında 155 bin dekar alanda mercimek ekilişi yapılarak yaklaşık 16 bin ton yeşil mercimek üretimi yapılmıştı. Bu yıl pandemiye rağmen ekiliş alanımız 175 bin dekara çıktı. Normalde bu sene 19-20 bin ton rekolte bekliyorduk ama bu sene yaşanan kuraklıktan dolayı bir miktar verim düşüklüğü beklenmektedir.”dedi.

tarim2-1-672x448.jpg

ÜLKEMİZDE EN FAZLA MERCİMEK ÜRETİMİ YOZGAT’TA YAPILMAKTADIR

Türkiye’de en fazla mercimek üretiminin Yozgat’ta yapıldığını kaydeden Öztürk, “Ülkemizin en çok üretiminin yapıldığı İlimizde, mercimeğin hasadını çiftçimizle birlikte yapmak istedik. Çiftçimiz yaptığı hasat ile emeğinin karşılığını alıyor. Özellikle nadas alanlarının daraltılmasıyla ilgili çalışmalarımızda yeşil mercimek hem münavebeli ekimde yer alıyor hem de Türkiye’nin baklagil açığının giderilmesinde önemli katkı sağlıyor. İlimizde zaten mercimek ekim kültürü var. Biz bunu biraz daha yaygınlaştırıp modernleştirerek üretimi artırmayı amaçlamaktayız.”diye konuştu.

Karabacak Köyü çiftçilerinden Tahir Öztürk’te bölgelerinde en önemli ürünün mercimek olduğunu belirterek, “Bu yıl 420 dekar alana yeşil mercimek ektim. Malum olduğu üzere bu sene mevsim kurak gitti. İlkbaharda yaşanan ani soğuklardan mercimekler olumsuz etkilendi. Ama sonradan toparlandı. Şuan hasadını yapıyoruz. Çok şükür ürün iyi görünmektedir. İnşallah verim ve satış fiyatı da iyi olur.” dedi.

Zeki Öztürk isimli çiftçide benzer ifadeler kullanarak, “Her yıl ortalama 250 dekar alana mercimek ekmekteyim. Anız alanlarının hepsine mercimek ekmeye devam ediyoruz, nadasa hiçbir yer bırakmıyoruz”diye konuştu.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.