Hamza Berker: Yeni kazanımlara imza attık

Hamza Berker: Yeni kazanımlara imza attık

Diyanet-Sen Yozgat Şube Başkanı Hamza Berker, 6. Dönem toplu sözleşmesinde diyanet ve vakıf hizmetleri kolunda yeni kazanımlara imza attıklarını söyledi.

A+A-

Diyanet-Sen Yozgat Şube Başkanı Hamza Berker, 6. Dönem toplu sözleşmesinde diyanet ve vakıf hizmetleri kolunda yeni kazanımlara imza attıklarını söyledi.

Ağustos ayında başlayan 6. Dönem Toplu Sözleşme süreci mutabakat metninin imzalanması ile sona erdiğini aktaran Berker, geneli ilgilendiren güzel kazanımların yanında Diyanet ve Vakıf Hizmetleri kolunda da yeni kazanımlara imza attıklarını ve eski kazanımların artırımlarla devam etmesini sağladıklarını ifade etti.

Diyanet ve vakıf hizmetleri koluna ilişkin 6.dönem toplu sözleşme kazanımlarıyla ilgili bilgiler veren Şube Başkanı Berker şunları kaydetti:

“Din Hizmetleri Sınıfında yer alan İmam Hatip ve Müezzin Kayyımların ek ödeme oranlarında 5 puan artış sağladık. Din görevlilerine Ramazan ayında 3 günlük fazla çalışma ücreti ödenmesini sağladık. Ulusal Bayram ve Genel Tatil günlerinde Vaizlere de fazla çalışma ücreti verilmesini sağladık. Kuran kursu öğreticilerine kayıt döneminde çalıştıkları 5 gün için ek ders ücreti ödenmesini sağladık Dini Bayramlarda İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımların fazla çalışma ücretlerinde %25 artış sağladık. Murakıpların din hizmetleri tazminat oranlarına 10 puan ilave ederek %50 artış sağladık. Vaizlerin din hizmetleri tazminat oranlarına 5 puan ilave ederek %50 artış sağladık. Kuran Kursu Öğreticilerinin genel idari izinlerinde de ek ders ücreti almalarını sağladık. Ulusal Bayram ve Genel Tatillerde din görevlilerinin fazla çalışma ücretlerine % 25 artış sağladık.

Dini Bayramlarda Vaizlerin fazla çalışma ücretlerine % 25 artış sağladık. Memuriyet mahallinde ilköğretim ve ortaöğretim okulu bulunmayan din hizmetleri sınıfındaki personelin çocuklarına yurt desteği verilmesi sağladık. Sözleşmeli Kur’an kursu öğreticilerine öğretim yılına hazırlık ödeneği verilmesini sağladık. Kur’an Kursu Öğreticilerine gece nöbeti görevi için ilave ek ders ücreti verilmesini sağladık. Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Merkezi Müdürlüklerinde Eğitim Görevlisi kadrolarında bulunanların din hizmetleri tazminatına 30 puan artış sağladık. Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürlüklerinde Eğitim Görevlisi kadrolarında bulunanların din hizmetleri tazminatına 30 puan artış sağladık.”

Diyanet-Sen Yozgat Şube Başkanı Hamza Berker, Diyanet ve Vakıf çalışanlarının haklarının korunması ve geliştirilmesi, sorunlarına çözüm bulunması için mücadele verdiklerine dikkat çekti.

Şube Başkanı Berker, Türkiye’nin ve dünyanın sosyal ve siyasal meselelerine hassasiyet gösterdiğine vurgu yaparak, “Diyanet-Sen’e aidiyet, demokrasi ve kalkınma yolunda tüm kaynaklarını harekete geçiren Türkiye ideali etrafında gönüllü, bilgili, katılımcı bir seferberliğin derlenip toparlanarak, bütünleşmesi sonucudur. Bütünleşmenin, maddi ve manevi öncelikler başta olmak üzere, bize yüklediği büyük sorumluluğun bilincindeyiz. Aynı bilinç ve sorumluluğumuzun artarak sürmesi, birlikteliğimizi daha güçlü ve anlamlı kılmaktadır. Bu güç ve birlik, her şeyden evvel Türkiye’nin gücü ve birliğine hizmet etmektedir” dedi.