Halley Kuyrukluyıldızı ile seyirciyle buluşuyor

Halley Kuyrukluyıldızı ile seyirciyle buluşuyor

Yozgat’ın tek özel tiyatrosu olan Tiyatro Sürmeli, yeni sezonun ilk oyunu olan Halley Kuyrukluyıldız dünyanın sonu oyunu ile bugün tiyatro severler ile buluşacak.

A+A-

Yozgat’ta 24 yıldır faaliyetlerini sürdüren Tiyatro Sürmeli yeni sezon için hazırlıklarını tamamlayarak dün Kültür Müdürlüğü tiyatro salonunda bugün seyircisi karşısına çıkıyor.

Tiyatro Sürmeli Genel Sanat Yönetmeni Soner Tümgan, “Faaliyetlerimizi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla sergiliyoruz. Bu yılda seyircimizin karşısına ‘Halley Kuyrukluyıldız dünyanın sonu’ adlı politik bir oyunla çıkmayı planladık ve bugün itibari ile de seyircimizle buluşacağız. Bir zamanlar sayımız 5-6-7 ekip faaliyet gösterirken bugün maalesef tek tiyatro ekibi olarak Yozgat’taki sanatseverlere oyunlarımızı sergilemeye çalışıyoruz. Tüm sanatseverleri oyunumuza bekliyoruz. Yozgat il merkezinde 4 ayrı çok amaçlı salon bulunuyor. Bunlardan sadece Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne ait olan 205 seyirci kapasiteli salon tiyatro için kısmen uygun Oyunu ben yazdım, oyun yazarı Soner Tümgan, benim yönettiğim bir oyun. 1986 yılında özellikle bulvar gazetelerinin dillendirdiği Halley Kuyrukluyıldızın dünyaya çarpacağını ve hem Türkiye’de hem dünyada birçok şeyin değişeceğini işaret ediyor, öyle bir inanış vardı. Oyunumuzdaki bir müsteşar beyin başbakan tarafından bizzat görevlendirmesi, bu konuyla ilgili birtakım çalışmalar yapması üzerine görevlendiriyor. Fakat görevi bütünüyle yanlış anlaşılıyor ve 80’ler dünyasındaki 80’ler Türkiye’sindeki bürokrasinin içerisinde geçen bazı durumları izleyicilerle buluşturmayı planlıyor. Politik komedi, politik bir güldürü. Elbette 1986 yılında geçen oyunda günümüze de birtakım atıflarda bulunuyor. Hatta 80’li yıllardan bugüne kadar taşıdığımız bazı olumsuzluklar da seyircimizle paylaşmaya çalışıyoruz’’ dedi. 

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.