Gruplar yeniden belirlendi! Yozgat belediyelerinde son durum

Gruplar yeniden belirlendi! Yozgat belediyelerinde son durum

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan Belediye Gelirleri Kanunu Genel Tebliği yayımlandı.

A+A-

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan Belediye Gelirleri Kanunu Genel Tebliği yayımlandı. Belediyeler, nüfusları ile sosyal ve ekonomik gelişme durumlarına göre gruplandırıldı. Yozgat Belediyesi ve Sorgun Belediyesi, birinci grupta listelendi.

Resmi Gazete'de yayınlanan tebliğle belediyeler nüfus, sosyal ve ekonomik durumlarına göre yeniden gruplandırıldı. Belediye Gelirleri Kanunu Genel Tebliği, Resmi Gazete yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı'nın görüşünü alarak hazırladığı tebliğde, belediyeler nüfusları, sosyal ve ekonomik gelişme durumlarına gruplandırıldı.

Nüfusu 250 binden fazla olan belediyeler 1. grup, nüfusu 100 bin 1 ile 250 bin arasında olan belediyeler 2. grup, nüfusu 50 bin 1 ile 100 bin arasında olan belediyeler 3. grup, nüfusu 10 bin 1 ile 50 bin arasında olan belediyeler 4. grup ve nüfusu 10 bine e kadar olan belediyeler 5. grup olarak adlandırıldı.

Büyükşehir belediyeleri ile il merkezi belediyeleri 1. grup olarak belirlenirken; sanayi, ticaret ya da turizm yönünden önemli görülen belediyeler ile ilçe merkezi olan belediyeler, bir üst gruba yükseltildi.
Belediyelerin nüfuslarının tespitinde, Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2021 yılına ait nüfus sonuçlarının temel alındığı belirtildi.

Tebliğ 3 yıl süre ile geçerli olacak. Bugünkü tebliğle 16 Eylül 2011 günü Resmi Gazete’de yayımlanan Belediye Gelirleri Kanunu Genel Tebliği yürürlükten kaldırıldı.

Nüfuslarına göre gruplandırılan Yozgat’ta ki belediyerin sıralamasında, sanayi, ticaret ve turizm yönünden önem arz eden belediyeler ile ilçe merkezi olan belediyelerin mensuh oldukları gruptan bir üst gruba yükseltildiği gözlemlendi.

Yozgat Belediyesi ve Sorgun Belediyesi 1’inci grupta listelenirken, Sarıkaya Belediyesi 2’inci grupta yer aldı.

Akdağmadeni Belekçehan Belediyesi, Akdağmadeni Oluközü Belediyesi, Akdağmadeni Umutlu Belediyesi, Boğazlıyan Ovakent Belediyesi, Boğazlıyan Sırçalı Belediyesi, Boğazlıyan Uzunlu Belediyesi, Boğazlıyan Yenipazar Belediyesi, Çayıralan Konaklar Belediyesi, Çekerek Özükavak Belediyesi, Kadışehri Halıköy Belediyesi, Saraykent Dedefakılı Belediyesi, Saraykent Ozan Belediyesi, Sorgun Araplı Belediyesi, Sorgun Bahadın Belediyesi, Sorgun Çiğdemli Belediyesi, Sorgun Doğankent Belediyesi, Sorgun Eymir Belediyesi, Sorgun Gülşehri Belediyesi, Sorgun Yeniyer Belediyesi, Aydıncık Baydiğin Belediyesi, Sarıkaya Karayakup 5’inci grupta, Boğazlıyan Yamaçlı Belediyesi, Yenifakılı Belediyesi, Çandır Belediyesi, Kadışehri Belediyesi, Çayıralan Belediyesi, Çekerek Belediyesi, Şefaatli Belediyesi 4’üncü grupta, Aydıncık Belediyesi, Saraykent Belediyesi, Boğazlıyan Belediyesi, Akdağmadeni Belediyesi, Yerköy Belediyesi 3’üncü grupta listelendi. 

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.