Gazi Mustafa Kemal Atatürk Yozgat'ta saygıyla anıldı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Yozgat'ta saygıyla anıldı

Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 83. yıl dönümünde yurdun dört bir tarafında olduğu gibi Yozgat’ta ´da törenle anıldı.

A+A-

Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 83. yıl dönümünde yurdun dört bir tarafında olduğu gibi Yozgat’ta ´da törenle anıldı.

Büyük Önder Atatürk´ün ölümünün 83. yılında hayata gözlerini yumduğu saat 09.05’te Yozgat’ta şehrin temizliği ile görevli işçiler çalışmalarını bırakarak saygı duruşunda bulundu.

anma-toreni-3-2048x1365.jpg

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen tören Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı. Atatürk´ün ebediyete intikal ettiği saat 09.05´i gösterdiği sırada siren çalınarak saygı duruşuna geçildi. Tüm yurtta olduğu gibi Yozgat´ta da Ata´ya saygı için hayat 2 dakikalığına durdu. Araçlarından inen şoförler, yayalar oldukları yerde durarak 2 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Sirenlerle birlikte şehir merkezinde temizlik görevlileri işlerini bırakarak saygı duruşunda bulundu.

Daha sonra Belediye Kültür Merkezinde düzenlenen anma programının açılış konuşmasını yapan Erdoğan Akdağ Fen Lisesi Okul Müdürü Hüseyin Kaya, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

anma-toreni-4-2048x1365.jpg

Kaya, “Dünyamızda ve bölgemizde yaşanan hızlı değişimleri doğru okuyabilmemiz için dün olduğu gibi bugünde tarihin rehberliğine ihtiyaç duymaktayız. Bu sebeple Cumhuriyetimizin nasıl kurulduğunu ve hangi temel ilkelere dayandığını sürekli akılda tutmamız gerekmektedir. Bu çerçevede Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 83. Yıldönümünde O’nu tekrar anarken fikirlerini, ilke ve inkılaplarını iyi anlamamız büyük önem taşımaktadır.”diye konuştu.

anma-toreni-14.jpg

Öğrenciler tarafından hazırlanan Anadolu’dan Yeşeren Umut adlı Oratoryo gösterimi gerçekleştirildi ve Atatürk’ün sevdiği şarkı ve türküler seslendirildi.

anma-toreni-7-2048x1365.jpg

Düzenlenen anma programına Yozgat Valisi Ziya Polat, Belediye Başkanı Celal Köse, Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk,, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Halil Başer, POMEM Müdürü Zafer Kişi, daire müdürleri, siyasi parti ve stk temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.