FETÖ’cüler sosyal medyada nasıl gizleniyor? Engin Dinç’ten çok çarpıcı tespitler

FETÖ’cüler sosyal medyada nasıl gizleniyor? Engin Dinç’ten çok çarpıcı tespitler

A Haber TV’de Gökhan Kurt’un sunduğu Memleket Meselesi programına canlı yayın konuğu olan Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) AR-GE Başkanı Engin Dinç sosyal medyadaki bot hesapları ve FETÖ’cülerin sosyal medyada nasıl gizlendiğini değerlendirdi.

A+A-

A Haber TV’de Gökhan Kurt’un sunduğu Memleket Meselesi programına canlı yayın konuğu olan Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) AR-GE Başkanı Engin Dinç sosyal medyadaki bot hesapları ve FETÖ’cülerin sosyal medyada nasıl gizlendiğini değerlendirdi.

FETÖ’cüler sosyal medyada nasıl bir yapılanma içindeler?

FETÖ’cüler 15 Temmuz 2016’dan sonra başaramadıkları şeyi şimdi sosyal medya üzerinden başarmaya çalışıyorlar. Onlar amaçlarından hiçbir zaman vazgeçmediler. Dezenformasyon ile halkı kin ve nefrete sürüklemek adına bu çalışmaları yapıyorlar. Bu hesapların %75’inden fazlası Atatürkçü kimliğine bürünmüş, %20’si PKK/KCK paylaşımları yapıyor, %95’inden fazla bir kısmı da erkek olmasına rağmen kadın profilini kullanıyor. Bunları da çeşitli yazılımlarla yapıyorlar. Binlerce hesabı bir yazılıma bağlayıp kullanıyorlar. Ayrıca bu profilleri dönem dönem de değiştiriyorlar. Örneğin Atatürkçü görünen bir hesap LGBT aktivizminin yüksek olduğu dönemlerde LGBT destekçisi bir profile bürünüyor. Aynı adamlar, aynı ajanslar tarafından yönetilen bu hesaplarla halkın devlete olan güveni yıpratılmaya çalışılıyor.

Geçtiğimiz aylarda yaşadığımız bir orman yangını vardı. Bu orman yangınıyla mücadele ederken Pazar gece saatlerinde Help Turkey Global Call çağrısı ile karşılaştığımız aktiviteden bahsetmiştik, milyonlarca hesaptan paylaşım yapılması. Bu tip paylaşımlarla ne amaçlanıyor?

Help Turkey etkinliği gece saatlerinde başlamıştı ve ilk tespit eden de USMED Başkanımız Said Ercan olmuştu. Bunlar gece yarısı Türkiye dışından, özellikle İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Arap Emirlikleri sunucularından atılmıştı. Gündüz baktığımızda birçok gazeteci, milletvekili, tanınmış insan buna destek verdi fakat ilk başladığı nokta Türkiye dışındaki sunuculardır. Bunu yapmalarındaki asıl amaç ülkemizi dünyaya karşı güçsüz göstermektir. Hükümetimizi veya devlet çalışanlarımızı yıpratma amacıyla yapılmıştır.

Sahte ya da bot hesaplarla nasıl mücadele edilebilir?

Sosyal Medya Başkanlığının kurulması gündemde bu yeterli olacak mıdır bu bir soru işareti. Benim burada tavsiyem Türkiye İnternet Etik Kurulu’nun kurulmasıdır. Sadece sosyal medya olarak bakmamamız lazım olaya. Belli başlı sosyal medya sitelerinin dışında sosyal medya olmayan fakat dezenformasyon çalışması yapan siteler de var. Yasaklanacaksa yasaklanabilir, yasaklanmayacaksa belli bir denetim altına alınması, bu hususta yasal düzenleme yapılması gerekir. Bireysel olarak mı mücadele edeceğiz yoksa devlet olarak mı diye sorunuzu ikiye bölmek istiyorum. Devlet olarak mücadelemiz Sosyal Medya Başkanlığının kurulmasıyla bir nevi başlayacak zaten geçtiğimiz yıl içerisinde bir yasal düzenleme yapıldı. Bu yeterli mi derseniz yeterli değil ama zamanla gelişecektir. Bireysel mücadelemiz ise şöyle, bot hesapların bot mu yoksa gerçek bir kişi mi olduğunu bireysel olarak tespit etme yöntemleri var. Hesaplara baktığımız zaman bir gerçek kişiyi yansıtıyor mu bunları iyi analiz etmemiz lazım. Eğer devlet aleyhine, millet aleyhine bir paylaşım varsa aklımızda bir şüphe uyandırması lazım, güvenmememiz lazım. Yapılan analizlere baktığımız zaman dünyada en fazla manipülasyon ve yalan haber %40 oranıyla Türkiye’de…