Soner Tumgan

Soner Tumgan

Festival Savaşları

A+A-

Pandemi sürecinde askıya alınan yasakların hemen ardın Yozgat genelinde belediyeler festivaller düzenlendi. Fransızca kökenli festival kelimesinin eş anlamlısı da şenlik. Lakin bizler olaya Fransız kaldığımızdan şenlik yerine Festival kelimesini kullanıyoruz. Oysa düzenlenen etkinler Festival kelimesinin TDK sözlüğüne göre karşılığını da bulamıyor.

Adam neyse..

Ne diye işi millileştirme gayretini içerisini dönüştürelim ki… 

Böyle gelmiş böyle gitsin..

İlimizde bu şenlikler ziyadesiyle yapıldı.

Televizyondan izlediğimiz popüler sanatçıları kendi ilimizde, ilçemizde canlı ve ücretsiz olarak izleme şansını bulmak vatandaş açısından oldukça keyifli oldu. (Ücretleri önceden vermiştiniz zaten)

Çekerek ilçemizde başlayan bu şenlikler, Yozgat merkezde, Sorgun’da, Şefaatli’de, Çayıralan’da Akdağmadeni’nde birkaç milyon parayı denkleştiren tüm belediyelerde gerçekleştirildi. Hatta beldelerde dahi yapıldı. Onların ki de yabana atılır şenlikler olmadı, olmayacaktır da…

Vatandaş halinden memnun.

Nasıl olmasın ki…

Sosyal hayatın kısır geçtiği şehrimiz de bu tür etkinlikler çölde su misali karşımıza çıkınca sarılı veriyor insan…

Keşke yıl boyunca tematik şenliklerimiz devam etse…

Üç güne dört güne tüm yılın etkinliği sığdırmak kolaycılıktan başka bir şey değil.

Bu şenlikler kendisi içerisinde tatlı bir rekabet doğurdu.

Kimin hangi etkinlikleri yaptığını en popüler sanatçıları getirme yarışına döndü.

Çekerek Oğuzhan Koç, Zara ve Eser Eyüpoğlu ile başlayınca şenlikler, altında kalmamak için keselerin ağızları biraz daha açıldı. Yozgat Belediyesi Ferhat Göçer, Mümin Sarıkaya, Bengü ile Çekerek Belediyesine “bu işte usta benim” dercesine cevap verdi. Ana sanatçıların alt gruplarıyla da konser sürelerini uzatarak farklı bir taktik uyguladı.

Sorgun Belediyesi tüm bunları görerek işin sadece sanatçıyla olmayacağını yağlı güreş kozunu kullanarak parmak ısırtmayı başardı. Mustafa Ceceli, Tuğçe Kandemir, Ahmet Şafak gibi isimlerle sokuru eşitleyip kültürel etkinliklerle uzatmalarda golünü attı.

Diğer belediyelerin bu organizasyonları geçme şansı nasıl bulsunlar.

Düşük bütçeye sahip belediyeler “samimiyet karinesini” kullanarak az ama öz etkinlikler vatandaşlarını memnun etmeyi başardılar.

Bu yıl bu şekilde gerçekleşen şenliklerde seneye Bülent Ersoy, Sibel Can gibi yüksek kaşeli sanatçıları Yozgat’a getirirse hiç şaşırmayın.

Birlik beraberlik şahane… Kültürel açılım hak getire…

Olsun.

Festival savaşları 2022 de bu şekilde oldu.

2023 neler olacak merak ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar