Faruk Anteplioğlu'ndan hayvanlar için antibiyotik uyarısı

Faruk Anteplioğlu'ndan hayvanlar için antibiyotik uyarısı

Yozgat Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Faruk Anteplioğlu, hayvanlarda uygunsuz antibiyotiklerin kullanımının insan ve hayvan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek antibiyotik direncinin geliştirmesine risk oluşturduğunu kaydetti.

A+A-

Yozgat Veteriner Hekimleri Odası (VHO) Başkanı Faruk Anteplioğlu, hayvanlarda bilinçsizce kullanılan antibiyotiklerin hastalıklara karşı direnç geliştirerek insan sağlığını da olumsuz etkilediğini söyledi.

Yozgat VHO Başkanı Faruk Anteplioğlu, hayvanlarda uygunsuz antibiyotiklerin kullanımının insan ve hayvan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek antibiyotik direncinin geliştirmesine risk oluşturduğunu kaydetti.

Antibiyotiklerin bulaşıcı hastalıkların tedavisinde ve çiftlik hayvanlarının büyümelerini ve verimlerini teşvik edici olarak geniş çapta kullanıldığını belirten Anteplioğlu, halk sağlığı ve hayvan sağlığını tehdit eden antimikrobiyal dirençlilik konusunda çalışmalar yapıldığını ifade etti.

Antibiyotik direncinin küresel bir sorun olduğunu ifade eden Anteplioğlu, dünyanın herhangi bir yerinde antibiyotiğe direnç kazanmış bir bakterinin mal, insan ve hayvanların dünyadaki dolaşımı sayesinde bir ülkeden diğerine taşınabildiğini aktardı.

Anteplioğlu, direnç kazanan bir bakterinin hayvanlardan insanlara doğal koşullar altında bulaşabilen hastalık olduğunda son derece tehlikeli sonuçlar doğurabildiğini söyledi.

Anteplioğlu, insanda olduğu gibi hayvanlarda da enfeksiyon etkeninin ilaca duyarlı olması durumunda ilaç kullanılması gerektiğine vurgu yaparak, “Hayvanlarda uygunsuz antibiyotiklerin kullanımının insan ve hayvan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek antibiyotik direnci geliştirmesi riski vardır” dedi.

Yozgat Hakimiyet