Faruk Anteplioğlu acı gerçeği açıkladı! Sokağa atılarak mağdur ediliyor

Faruk Anteplioğlu acı gerçeği açıkladı! Sokağa atılarak mağdur ediliyor

Yozgat Veteriner Hekimler Odası Başkanı Faruk Anteplioğlu, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü nedeniyle bir açıklama yaptı.

A+A-

Yozgat Veteriner Hekimler Odası Başkanı Faruk Anteplioğlu, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Yozgat Veteriner Hekimler Odası Başkanı Faruk Anteplioğlu, Hayvan mağduriyetlerinin başında sokağa terk etmeler geldiğini söyledi.

Anteplioğlu "Dünya Hayvanları Koruma Günü, hayvanlara karşı yapılan haksızlıklara dikkat çekmek ve bu sorunları engellemek için hayvan hakları konusunda farkındalık oluşturulması amacıyla kutlanmaktadır" dedi.

Anteplioğlu, Türkiye'de son yıllarda giderek artan hayvana şiddet olaylarının toplumun geniş bir kesiminde tepki oluşturması sebebi ile 5199 sayılı Hayvan Hakları Yasası'nın TBMM'de komisyonlarda görüşülerek yeni düzenlemelerle kabul edilmesi, hayvanların mal olarak değil can olarak değerlendirilmesi ve buna paralel olarak cezaların bir bölümünün idari cezalar kapsamından çıkarılarak suç olarak değerlendirip arttırılması açısından oldukça önemli bir gelişme olduğuna vurgu yaptı.
Hayvan mağduriyetlerinin başında sokağa terk etmeler geldiğini belirten Anteplioğlu, "Özellikle doğum günü hediyesi ya da çocuğunu sevindirmek amacıyla bir eşya gibi satın alınan ve daha sonra çeşitli sebeplerle sokaklara terk edilen hayvanlara bu mağduriyeti yaşatmak kabul edilebilir bir durum değildir. Bunun hem vicdani açıdan, hem de hayvan sevgisi açısından sorumluluğu büyüktür. İnsanlar terk etmek için evlerine süs eşyası gibi hayvan almamalıdır” dedi.

Sahipli evcil hayvanlara yönelik kimliklendirme ve çip takma konusunda önemli adım attıklarına değinen Antepliğlu, 2021 yılında sahipli köpeklere, 2022 yılında ise kedilere mikroçip takılması suretiyle terk edenlere karşı cezai yaptırımlar getirildiğini ifade etti.

Artık herkesin hayvanını sokağa terk etmesinin önüne geçileceğinin altını çizen Anteplioğlu, hayvana takılan mikroçipin okutulmak suretiyle kime ait oluğu, hayvan sahibine ve hayvana ait bilgiler olacağını kaydetti. 

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.