Evlenecekler dikkat! Yeni kıstaslar belli oldu

Evlenecekler dikkat! Yeni kıstaslar belli oldu

Kabine Toplantısı’nın ardından duyurulan Haziran ayına ilişkin kademeli normalleşme takvimiyle ilgili İçişleri Bakanlığı genelge yayımladı

A+A-

Kabine Toplantısı’nın ardından duyurulan Haziran ayına ilişkin kademeli normalleşme takvimiyle ilgili İçişleri Bakanlığı genelge yayımladı.

Genelgeye göre; iki doz aşı olmuş olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 18 yaş altındakilere ayrıca bir yasak uygulanmayacak. Genelgede sokağa çıkma yasağı, kafe, restoran, düğün ve nişan törenleriyle ilgili detaylar tek tek açıklandı.


İçişleri Bakanlığı kademeli normalleşmeyle ilgili genelge yayımladı. Haziran ayı içi geçerli olacak yeni düzenlemelerin detaylarının yer aldığı genelgede nikah töreni ve nikah merasimi şeklindeki düğünler için aşağıdaki kıstaslar belirlendi.


Nikah törenleri ile nikah merasimi şeklindeki düğünler;


Açık alanlarda;


Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde nikah törenleri ve düğünlerle ilgili belirlenen tüm kurallara eksiksiz riayet edilecek.

Masa ve sandalyeler arasında gerekli mesafe bırakılacak, temizlik, maske, mesafe kurallarına uyulacak. Yiyecek-içecek ikramı yapılmayacak.


Kapalı alanlarda; yukarıdaki kurallara ilave olarak;


Kişi başı asgari 6 m2 alan bırakılacak, Azami 100 davetli ile sınırlandırılacak.


NİŞAN VE KINA 1 TEMMUZ’DAN SONRAYA KALDI


Yiyecek-içecek ikramına ve kapalı alanlarda azami davetli sayısına ilişkin kısıtlamalara 15 Haziran 2021 Salı günü son verilecek.

Bu tarihten sonraki nikah törenleri ve düğünlerde yiyecek- içecek ikramı yapılabilecek olup kapalı alanlarda kişi başına en az 6 m2 alan bırakılması kaydıyla azami katılımcı sınırı uygulanmayacak.


Nişan ve kına gibi etkinliklere 01 Temmuz 2021 tarihinden sonra izin verilecek.