Endüstriyel Kenevir Zile’de anlatıldı

Endüstriyel Kenevir Zile’de anlatıldı

Yozgat Bozok Üniversitesi Girişimcilik ve Üniversite Sanayi İşbirliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Mehmet Kara ve beraberindeki heyet Zile ilçesinde endüstriyel kenevir konusunda bilgilendirme programları gerçekleştirdi.

A+A-

Yozgat Bozok Üniversitesi Girişimcilik ve Üniversite Sanayi İşbirliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Mehmet Kara ve beraberindeki heyet Zile ilçesinde endüstriyel kenevir konusunda bilgilendirme programları gerçekleştirdi.

Yozgat Ticaret Borsası Genel Sekreteri Nazif Gençarslan ve Sorgun Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Sami Erdoğan ile birlikte yapılan ziyaretlerde önce Zile Ticaret ve Sanayi Odasıyla görüşüldü.
Oda Yönetim Kurulu Başkanı Necati Bice, Genel Sekreter Ertuğrul Oğuz Şengör, Dış Ticaret Uzmanı Tuğba Vural Özyeşil ve Tokat Odalar Borsalar Akademik Danışmanı Dr. Musa Said Döven’ in katılım sağladığı toplantıda Kenevir Araştırma Enstitüsü ve yapılan çalışmalar hakkında sunum yapıldı.
Sunumda; Üniversitenin, 23.01.2020 tarihinde Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı kapsamında ihtisaslaşan üniversite olarak faaliyetlerinin hız kesmeden sürdürüldüğü belirtildi.

Endüstriyel Kenevirin özellikle gıda, yem, kozmetik, sağlık sektörü, inşaat, enerji ve tekstil başta olmak üzere birçok alanda kullanımının yaygın ve verimli olduğu dile getirildi. Bu kapsamda üniversitenin bilimsel çalışmalar yapılması, ürün geliştirilmesi gibi konularda destek sağladığı ve sağlamaya devam ettiği anlatıldı. Yapılan çalışmalar ile tarımsal sanayinin gelişimi sağlanmış olup işgücü katkısı ile de işsizlik problemlerinin çözümüne katkı sağlanmış olacaktır denildi. Bu kapsamda özellikle sanayici ve iş adamlarına yapılacak bilgilendirme toplantılarının verimli olacağı dile getirilip ilerleyen zaman sürecinde üniversitenin ziyaret edilmesinin planlanacağı belirtildi.

Zile Ticaret ve Sanayi Odası programından sonra heyet Zile Ticaret Borsasına geçti. Burada Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Teke, Genel Sekreter Ö. Faruk Önkuzu ve borsa personellerinin katılımı ile endüstriyel kenevir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Bu programların bundan sonraki süreçlerde özellikle tarımsal alanda faaliyet gösteren üyeler adına ilk olduğu ve en kısa sürede kendilerine bilgilendirmelerin yapılacağı ifade edildi. Yapılan çalışmaların daha sağlıklı sürdürülebilmesi adına Yozgat Bozok Üniversitesinin ziyaret edilip bu alanda daha kapsamlı bilgilerin üyelere ulaştırılmasının sağlanacağı ifade edildi. 

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.