En sık görülen kanser türü! Her 4 Kadından 1'i yakalanıyor

En sık görülen kanser türü! Her 4 Kadından 1'i yakalanıyor

Yozgat Şehir Hastanesinde 01-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı Etkinliği Düzenlendi.

A+A-

İstatistiklere göre dünya ülkeleri ve Türkiye’de  kadınlarda meme kanserinin en sık görülen kanser türü olduğu belirtilirken, tanı konulan her 4 kadından 1’sinin meme kanseri olduğu belirtiliyor.

Yozgat Şehir Hastanesinde ana giriş poliklinik alanında tanıtım standı açıldı. Açılışa Başhekim Uz. Dr. Mustafa Kozan ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Naziye Ak katıldı. Konu ile alakalı hastalara bilgilendirme yapılarak broşür dağıtıldı.

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Naziye Ak Yozgat Şehir Hastanesinde Meme CA hakında bilgilendirmede bulundu.

1-082.jpg

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Naziye AK;"Meme kanseri tüm dünyada ve Türkiye’de kadınlarda en sık görülen kanserdir. Tanı konulan her 4 kadın kanserinden 1’i meme kanseridir. Tarama programları ile erken evrede yakalanıp tamamen tedavi edilebilme şansı olmasına rağmen, Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemizde henüz halen hastaların %41.2’isi lokal ileri, %11’i ileri evrede tespit ediliyor. Tanı sonrası uygun tedavi seçimleriyle tam iyileşmelerin olabildiği bu hastalıkta erken tanı için 40 yaşından sonra tüm kadınların rutin meme muayenesi ve mamografi tetkiklerini KETEM’lerde yaptırması önerilmektedir. Ailesinde meme kanseri olan kişilerde tarama programları daha erken ve daha sık planlanır. Ayrıca nadir de olsa meme kanserinin erkeklerde de görülebilen bir hastalık olduğunu bu meme kanseri farkındalık ayında hatırlatmakta fayda var. Erkekler için rutin tarama önerilmese de meme dokusundaki herhangi bir değişimin ihmal edilmemesi önerilir. Obezite, sigara ve alkol kullanımı, düşük fiziksel aktivite, hormon tedavileri meme kanseri gelişimi için risk oluşturan faktörlerdir. Sağlıklı her bireyin kanserden koruyucu yaşam değişikliklerini yaparak hastalık oluşmadan önlemlerini alması gerekmektedir. Kansersiz bir yaşam için, halkımızı meme kanseri konusunda bilinçlenmeye davet ediyoruz." dedi.