Emeklinin gözü kulağı ek ödeme artış oranında

Emeklinin gözü kulağı ek ödeme artış oranında

Vergi iadesi ödemesi yerine emeklilere maaşlarının yüzde 4-5’i civarında ek ödeme yapılıyor. Yapılan ek ödemelerin yeterli olmadığını dile getiren emekli vatandaşlar ise ek ödemelerin iyileştirilmesini istiyor.

A+A-

 Emekli olmadan önce de maaşları ile ancak geçinebildiklerini emekli olduktan sonra kendileri için şartların daha da zorlaştığını dile getiren emekli vatandaşlar yüzde 5 civarında yapılan ek ödemenin yüzde 10 gibi bir seviyeye çıkarılmasını ve yapılacak artışla biraz olsun rahatlayacaklarını söylüyorlar.


ARTIŞ YAPILIRSA RAHAT NEFES ALACAKLAR


Vergi iadesi yerine emekli vatandaşlara maaşlarının tutarına göre yüzde 4 veya yüzde 5 oranında ek ödeme yapılıyor. Maaşı bin 554 TL’nin altında olan emeklilere yüzde 4, üstünde olan vatandaşlara ise yüzde 4 oranında ek ödeme yapılıyor. Yaşanan ekonomik sıkıntılar ve geçtiğimiz 1 yıllık süreçte pandeminin de etkisi ile daha zor günler yaşadıklarını dile getiren emekliler ek ödemelerin yüzde 4-5 civarından yüzde 10’a çıkarılmasını istiyorlar. Ocak ayında yapılan zam ile birlikte 2021 maaşlarını zamlı almaya başlayan emekliler ek ödemelerde de bir artış yapılması durumunda sıkıntılarının biraz daha azalacağını dile getiriyor. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED)’inde yaptığı açıklamaya göre teklifi emekli vatandaşlar gibi yüzde 10.  Bu talep hayata geçerse, emeklilerin kazancında önemli bir artış yaşanacak. Emekliler maaşlarının yüzde 4'ü yerine yüzde 10'u oranında ek ödeme almaya başlayacak. Ek ödemeler konusunda fikirlerini sorduğumuz emekli vatandaşlarda beklentilerinin karşılanmasını bekliyor.


“EMEKLİYE DESTEK BEKLİYORUZ”


Uzun yıllar çalışma hayatı sonrasında emekli olduğunu dile getiren Osman Erol isimli vatandaş emekli maaşlarının yeterli düzeyde olmadığını ve ek ödemelerle emeklilerin desteklenmesi gerektiğini dile getirdi. Erol,” Yıllarca emek verip çalıştık. Çalıştığımız dönemde kazandığımız para ile geçimimizi çok fazla zorlanmadan sağlıyorduk. Emekli olunca geçim daha da zorlaştı. Maaşlarımız belli bir oranda düşüyor. Allah’ın bu gününe şükür sıkıntılı da olsa geçimimizi sağlıyoruz. Eskiden vergi iadesi, ikramiye gibi yan gelirlerimizle bütçemiz destekleniyordu. Sonradan verdi iadesi yerine ek ödeme geldi. Oda bizlerin işlerini görecek yeterlilikte değil. Emekli vatandaş geçimini zor sağlıyor. Aldığımız maaşla mutfak alışverişimizi yapsak evin elektriğini suyunu ödesek cebimizde para kalmıyor. Benim yine başımı sokacak kendime ait evim var.Evi olmayıp birde kira ödeyenlerin halini düşünemiyorum. Devletin emekliye destek olması lazım. Konuşulan destek ödemelerinin artırılmasını tabi ki de istiyoruz” ifadelerini kullandı.


“ÇOK GÜZEL OLACAK”


Devlet kurumunda 40 yıla yakın çalıştığını ve sonrasında emekli olduğunu dile getiren Ahmet Arslan isimli vatandaş ise hayat pahalılığından, hayat pahalılığına karşı maaşlarının yeterli olmadığından yakındı. Arslan,” 40 yıl devlete hizmet ettim. Allah devlete zeval vermesin. İşimiz vardı şükürler olsun çalıştık kazandık. Ailemizi kimseye muhtaç etmeden geçindirdik. Emekli olunca şartlar değişti. Maaş azaldı. Gün geçtikçe hayat pahalılaştı. Şuan başımızda olan hastalık da üstüne tuz biber oldu. Maaşımızı bankadan alıyoruz eve gitmeden kuş olup uçuyor. Borçlarımızı ödüyoruz alacaklarımızı alıyoruz para kalmayınca diğer ayın maaşında ödemek üzere yeniden borçlanmaya başlıyoruz. Emeklilere verilen destek ödemelerinin artırılacağı konuşuluyor. Bizde duyduk. İnşallah devletimiz emeklilerine acır ve destekler. Emekli adam zaten iş yapamayacak durumda yaşlı bir adam. Gücümüz olsa ek gelir olsun diye çalışırız. Öyle bir şansımız olmadığı içinde devletin bizlere destek vermesini dört gözle bekliyoruz. Bayramlarda bizi ferahlattılar. Bayram harçlığımız oluyor ama bu destek de artarsa çok daha iyi olacak” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.