Ekmeleddin İhsanoğlu: Yozgat’ta yapılan çalışmalardan gurur duydum

Ekmeleddin İhsanoğlu: Yozgat’ta yapılan çalışmalardan gurur duydum

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere memleketi Yozgat’a gelen İslam İşbirliği Teşkilatı  eski  Genel  Sekreteri ve eski  Milletvekili Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Yozgat Bozok Üniversitesi Prof. Dr. Ahmet Karadağ’ı makamında ziyaret etti. 

A+A-

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere memleketi Yozgat’a gelen İslam İşbirliği Teşkilatı  eski  Genel  Sekreteri ve eski  Milletvekili Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Yozgat Bozok Üniversitesi Prof. Dr. Ahmet Karadağ’ı makamında ziyaret etti. 

2-103.jpg

Ziyarette,  Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ üniversitemizdeki son gelişimler hakkında Prof. Dr. Ekmeleddin  İhsanoğlu’na  bilgiler verdi. 

Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu ve beraberindeki heyet daha sonra Prof. Dr. Ekmeleddin  İhsanoğlu tarafından Bozok Üniversitesi’ne bağışlanan, tarih, kültür ve medeniyetimize dair önemli eserlerin yer aldığı Üniversitenin Ekmeleddin İhsanoğlu Tarih ve Kültür Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne ve Kütüphanesine geçerek incelemelerde bulundu.

İnceleme sonrası bir açıklama yapan Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, baba ocağı Yozgat'a gelmekten ve Yozgat Bozok Üniversitesi'ni ziyaret etmekten mutluluk duyduğunu söyledi. 


Uzun zamandır Yozgat Bozok Üniversitesi'ni ziyaret etmediğini belirten Prof. Dr. Ekmeleddin  İhsanoğlu,  “Bu süre zarfında Yozgat Bozok Üniversitesi'nde önemli gelişmelerin kaydedildiğine müşahede ettim.  Özellikle Yozgat Bozok Üniversitesi'nin endüstriyel kenevir alanında ihtisaslaşması ve bu alanda yapılan çalışmalardan gurur duydum. Yozgat Bozok Üniversitesi Ekmeleddin İhsanoğlu Tarih ve Kültür Uygulama ve Araştırma Merkezine binlerce eser bağışladım. Bu eserler çok güzel bir şekilde muhafaza ediliyor. Burada ne tür çalışmalar yapılabilir, başka ne tür katkılarımız olur? Bu konularda Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ ile  bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunduk. Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ ve üniversite yönetimine çalışmalarında başarılar diliyorum.18 Ekim’de açılacak yeni akademik yılın hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.  

Nazik ziyaretlerinden dolayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’na teşekkür eden Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ,  Üniversitelerin pek çok alanda olduğu gibi farklı alanlara dönük olarak kurulmuş olan araştırma merkezleri ile de ön plana çıktığını söyledi. 

 Yozgat Bozok Üniversitesi bünyesindeki araştırma merkezlerinden bir tanesinin de Ekmeleddin İhsanoğlu Tarih ve Kültür Uygulama ve Araştırma Merkezi olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, “Ekmeleddin İhsanoğlu Tarih ve Kültür Uygulama ve Araştırma Merkezimizin amaç ve hedeflerine yönelik çok önemli çalışmalar yapmaya başladık. Amacımız mimarisi ile kültüre dair binlerce eseri ile ön plana çıkan bu merkezimizin ruhunu ve tarihi mirasını geleceğe aktarmak. Bununla ilgili bugün burada Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu hocamla neler yapabiliriz, nasıl bir faaliyet alanı oluşturabiliriz konularında bir fikir alışverişimiz oldu.  Araştırma merkezimizi  amacına matuf olarak önemli amaçlar için kullanacağız. Öğrencilerimiz başta olmak üzere araştırmacılarımızı, akademisyenlerimizi bu merkezin müdavimi haline getirmek istiyoruz” dedi.

Rektörümüz ziyaret anısına Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu'na Yozgat'ın farklı eserlerini bir arada resmetmiş bir tablo hediye etti. Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu da Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Karadağ'a armağan kitap hediye etti.