Ekmeleddin İhsanoğlu çevrimiçi konuk oldu

Ekmeleddin İhsanoğlu çevrimiçi konuk oldu

Yozgat Bozok Üniversitesi Kariyer Merkezi tarafından düzenlenen çevrimiçi söyleşi programına Ekmeleddin İhsanoğlu konuşmacı olarak katıldı.

A+A-

Hemşehrimiz Ekmeleddin İhsanoğlu Tarih ve Kültür Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Fidan’ın moderatörlüğünde akademisyen, diplomat Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı çevrimiçi söyleşi programına Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Bozok Üniversitesi Kariyer Merkezi Müdürü Doç. Dr. Sümeyra Gazel katıldı.

Program öncesinde konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Yozgat’ın yetiştirdiği önemli bir değer olan büyük âlim İhsan Efendi’nin oğlu Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nu çevrimiçi de olsa ağırlamaktan dolayı memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Yozgatlı İhsan Efendi bu topraklar için büyük bir değer. Elbette böyle bir babanın evladı olarak da hayatı boyunca büyük başarı hikâyeleri yazmış Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nu görüyoruz. Önce kıymetli bir babanın rahlesinden geçmesi, ardından o aile kültürü hayatına tatbik etmesi, kendisinin çok önemli noktalara gelmesine vesile oluyor. Bütün başarı hikâyelerinin arkasında büyük bir emek ve gayret var. Bu ülkenin yarınları ve geleceği olan öğrencilerimizi sizin gibi büyük başarı hikâyesine sahip değerli isimlerle buluşturarak onların kariyer planlamalarında yardımcı olmak istiyoruz. Öğrencilerimize ilham kaynağı olacak değerli isimleri ve başarı hikâyelerini Kariyer Merkezimiz aracılığıyla öğrencilerimizle buluşturmak istiyoruz. Burada sizlerin aktaracağı tecrübe, bilgi ve birikimleriniz bizim için çok önemli. Bizleri kırmayıp programımıza teşrif ettiklerinden dolayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu Hocamıza teşekkür ediyorum” dedi.

bu-1-768x430.jpg

Daha sonra konuşmalarını gerçekleştiren Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, babası Yozgatlı İhsan Efendi’den, Mısır günlerinden ve ilim yolculuğunda geçirdiği evrelerden bahsederek hayatını şu cümlelerle özetledi: “Allah’ın kulu, mü’min bir Yozgatlı ailenin evladı, Türk milletine mensup, Cenab-ı Allah’ın izniyle doğumdan hak dine salik olmuş ve hayat boyunca bu inançlarla, bu instisapla yaşamış ve bu idealler için ömrünü feda etmiş bir insanım. Ben bu çektiğimiz mihnetlerden ve nimetlerden Cenab-ı Allah’a şükrediyorum. Çünkü her mihnet, her meşakkatla beraber bir nimet geliyor. Kur’an’da “O halde, muhakkak ki zorluk ve kolaylık beraberdir. Muhakkak ki zorluk ve kolaylık beraberdir.” İfade edilen hakikate ben de mazhar oldum. O bakımdan Cenab-ı Hakkın lütfu ile bu kulları, bu hizmeti yapma fırsatı elde etmiştir.”

İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreterliği vazifesini yürüttüğü dönemde 90 ülkeyi ziyaret ettiğini ifade eden Prof. İhsanoğlu, bu süre zarfında gittiği ülkelerden bir kısmı ile akademik anlamda da irtibatı olduğunu ifade ederek, burada insanların hem bilime hem de insanlığa hizmet ettiğini gözlemlediğini belirtti. Yeni kurulan modern üniversitelerle beraber üniversite kavramının, bakış açısının da değiştiğini belirten Prof. İhsanoğlu, öğretimin hedefi olan bilgi üretme hususunda, uluslararası yayın indekslerine girme noktasında ülkemiz üniversitelerinin de çaba sarf etmesi gerektiğini ifade etti. Gençlere yönelik tavsiyelerini de sıralayan Prof. İhsanoğlu, gençlerin mutlaka birkaç dil öğrenmeleri gerektiğini ifade ederek, hedefe odaklanmalarını, kendilerine verilen zamanı iyi yönetmelerini belirterek sözlerini tamamladı.