Ehliyet alacaklar dikkat! Yönetmelikte değişiklik yapıldı

Ehliyet alacaklar dikkat! Yönetmelikte değişiklik yapıldı

Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile Sürücü adayları emniyet kemeri simülasyon eğitimi alacak.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği’nde değişiklik yaptı. Resmi Gazete’de yer alan karara göre sertifika ayrımı yapılmaksızın sürücü adaylarına emniyet kemeri simülasyon eğitimi verilecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre sürücü adaylarına artık emniyet kemeri simülasyon eğitimi verilecek. Simülasyonla emniyet kemeri takmamanın doğuracağı sonuçlar hakkında uygulamalı olarak bilgilendirme yapılacak.

Söz konusu kararla sertifika sınıfı ayrımı yapılmaksızın ve direksiyon eğitimine başlanmadan önce tüm sürücü adaylarına emniyet kemeri takma alışkanlığı kazandırmak, emniyet kemeri takmamanın doğuracağı sonuçlar hakkında uygulamalı olarak bilgi edindirmek ve emniyet kemeri kullanımının önemini anlatmak amacıyla sürücü adayları emniyet kemeri simülasyon eğitimi verilecek.

Bunun yanında 29 Mayıs 2013 tarihinden önce motorlu taşıt sürücüleri kursu direksiyon eğitimi dersi sınav sorumlusu belgesi alanlardan en az yüksekokul mezunu, en az üç yıl önce alınmış ve kursiyerin alacağı sürücü sertifikası sınıfından sürücü belgesi bulunan ve hâlihazırda kamu personeli olarak çalışanlar altı ay içerisinde il/ilçe milli eğitim müdürlüklerine başvurmak kaydıyla hizmet içi eğitime alınacak.

Yönetmeliğe eklenen geçici madde ile hizmet içi eğitimi tamamlayarak EK-15’te yer alan Motorlu Taşıt Sürücüleri Kurs Uygulama Sınav Sorumlusu Hizmet İçi Eğitim Tamamlama Belgesi almaya hak kazananlara direksiyon eğitimi dersi sınavı uygulama ve değerlendirme komisyonunda görev verilebilecek.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.