Eğitim Bir-Sen Yozgat Şube Başkanı Şerefli: Eğitim için öğretmen vazgeçilmez

Eğitim Bir-Sen Yozgat Şube Başkanı Şerefli: Eğitim için öğretmen vazgeçilmez

Eğitim Bir-Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

A+A-

Eğitim Bir-Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli, tarahin her döneminde büyük sorumluluklar üstlenen, gördüğü itibarla zamana yön veren öğretmenliğin, gelecek hedeflerinin lokomotifi olduğunu söyledi.

Eğitim Bir-Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Pandemi döneminde eğitim ve eğitimin temel taşı olan öğretmenin öneminin bir kez daha anlaşıldığına değinen Şube Başkanı Şerefli, “Eğitimin evreleri değişir, öğretmenin önemi değişmez. Tüm başarılı eğitim sistemlerinin en büyük aktörü öğretmendir. Öğrenci başarısının üzerindeki en etkin faktör de öğretmendir. Öğretmenlik, idealist insanların icra ettiği bir fedakârlık mesleğidir. Salgın sürecinin başından beri öğretmenlerimiz her hâlükârda eğitim yapmaya çalışarak idealizmini, zor şartlar altında bile öğrencilerine bir şeyler öğreterek fedakârlığını ortaya koymuştur.

Teknolojinin ve eğitim materyallerinin öğretmen olduğunda bir zenginlik, öğretmen olmadığında dekordan öteye gitmediği, bu süreçte bir kez daha tecrübe edilmiştir. Sanalın asla gerçeğin yerini tutmadığı, uzaktan eğitimin çok sınırlı kaldığı, öğretmen-öğrenci etkileşiminin bir hazine kadar kıymetli olduğu herkesçe bir defa daha görülmüştür” dedi.

Şube Başkanı Şerefli, Ülkeyi ve milleti geleceğe taşıyacak olan nesillerin ruh, fikir ve bilgi dünyasını inşa eden, sorumluluğu yüksek, aynı ölçüde değeri de büyük olan öğretmenlik mesleğinin belli bir tarih aralığına sıkıştırılmadan hak ettiği değeri görmesi, öğretmenlerin emeğinin karşılığını almasının geleceğin teminatı olduğunu ifade etti.

Şube Başkanı Şerefli, “Tarihimizin her döneminde büyük sorumluluklar üstlenen, gördüğü itibarla zamana yön veren öğretmenlik, gelecek hedeflerimizin lokomotifidir. Ancak, milletimizin hazinesi, çocuklarımızı emanet ettiğimiz, geleceği elleriyle şekillendiren öğretmenlerimiz, sorunlarını kökten çözecek, manen mesleği daha da yükseltecek, madden hak ettiklerini takdir edecek bir beklenti dönemindedir.Bu umutlu bekleyiş görülmeli, öğretmenin sesi bir gün değil, her gün duyulmalı; öğretmenin gördüğü zararın geleceğimiz adına büyük bir risk olduğu artık bilinmelidir. Bu açıdan, öğretmenlik meslek kanunu, mesleği maddi ve manevi boyutlarıyla ele almalı; mesleğe yeni bir çehre, güçlü bir gelecek kazandırmalıdır.
Mesleğe ilk girişten ayrılışa kadar öğretmenlik mesleğinin statüsü yükseltilmeli, niteliği geliştirilmelidir. Öğretmenliğin tanımından haklarına, meslek standartlarından ilkelerine kadar her husus Türkiye’nin gelecek vizyonu ve hedeflerine yakışır içerikte düzenlenmelidir. 24 Kasım, öğretmenleri sadece hatırlama değil, anlama günü olmalıdır” diye konuştu.

Meslek kanunu çıkarılmalı

Şube Başkanı Şerefli, her 24 Kasım'da öğretmenlerin hatırlandığını ancak bunun atılacak somut adımlarla daha anlamlı olacağını belirtti. Şube Başkanı Şerefli, " 24 Kasım Öğretmenler gününde bizlere verilebilecek en büyük müjde, haklarını koruyup geliştirecek, çalışma şartlarını iyileştirecek, uğradıkları şiddeti önleyecek, sorunlarına çözüm üretecek ve mesleklerinin itibarını hak ettiği yere taşıyacak bir içerikle öğretmenlerin yıllardır çıkmasını beklediği "Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun" TBMM gündemine getirilmesidir. Vakit, vaatleri gerçeğe dönüştürme, hedefleri sonuca ulaştırma zamanıdır. Eğitim-Bir-Sen olarak, bu hususlar temelinde çıkarılacak Öğretmenlik Meslek Kanunu'na katkı ve destek sunacağımızı bir kez daha ifade ediyor, siyasi iradeyi, TBMM'yi ve Bakanlığı bu konuda adım atmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yozgat Hakimiyet