Dünya Yozgatlılar Konfederasyonu’nda neler oluyor? Resmen çoğaldıkça bölünüyoruz

Dünya Yozgatlılar Konfederasyonu’nda neler oluyor? Resmen çoğaldıkça bölünüyoruz

Dünyada bir ilki gerçekleştirerek Türkiye’de ve Avrupa’daki Yozgatlıları bir araya getirmeyi hedefleyen Dünya Yozgatlılar Konfederasyonu adeta sessizliğe büründü.

A+A-

’nda neler oluyor? Resmen çoğaldıkça bölünüyoruz

Dünyada bir ilki gerçekleştirerek Türkiye’de ve Avrupa’daki Yozgatlıları bir araya getirmeyi hedefleyen Dünya Yozgatlılar Konfederasyonu adeta sessizliğe büründü.

2018 yılında resmî olarak kuruluşunun yapılması konusunda karar alınan Dünya Yozgatlılar Konfederasyonunda adeta yaprak dökümü yaşanıyor.

Daha önce birçok STK’da görev aldığını belirten Yozgat Çamlık Gazetesi yazarı Akif Reçber, Dünya Yozgatlılar Konfederasyonu’nda yaşanan son gelişmeleri köşesine taşıdı.

Derneklerin, federasyonların amaç ve niyetlerine göre mücadele etmeleri gerektiğini söyleyen Reçber, bazı dernek ve federasyonların başkanları sırf egolarını tatmin etmek için varlıklarını inatla sürdürme derdinde olduğunu kaydetti.

3 yıl önce kurulan Dünya Yozgatlılar Konfederasyonunun son olarak gerçekleştirdiği bir faaliyetin ardından sessizliğe gömüldüğünü söyleyen Reçber, bu durumun Yozgat ve Yozgatlıya zarar verdiğini belirtti.

İşte Yozgat Çamlık Gazetesi yazar Reçber’in “Çoğaldıkça bölünüyoruz” başlıklı yazısı..

Kıymetli okurlar;  Yozgatlı Dernekler Federasyonları başlıklı yazımda Federasyonların varlığını ele almıştım. Federasyonlar birlik beraberlik adına önemli çatılar. Bazı federasyonlar Allah’ın rızasını gözeterek memleketi ve milleti adına güzel hizmetlere imza atarken bazı federasyonlarda sadece makamı meşgul etme ve varlıklarını kâğıt üzerinde sürdürme derdinler. Bazı federasyonlar insanlığa faydalı olma derdinde iken bazı federasyonlar ise sadece kendi çıkarları için mücadele ediyorlar. 2018 yılında birçok federasyon bir araya gelerek Dünya Yozgatlılar Konfederasyonu (DUYKON) kurdular.

 İlk Başkan yaş itibari İle Ahmet Koç Bey oldu ve görev dağıtımı yapıldı. Tüzük gereği her yıl bir federasyon başkanının Duykon başkanı olacağı kararı ile 2. Dönem Başkanlığı İstanbul Federasyonu Ahmet Yılmaz bey devraldı. Ahmet Yılmaz Başkan Dünya genelinde bölge başkanlıkları atayarak Duykona ayrı değer ve soluk kattı.              

Dünyadaki Yozgatlıları bir çatı altında birleştirme adına yoğun çabadan sonra Ahmet Bey dönem Başkanlığını Bursa Federasyonu Başkanı Serhat beye devretti. Serhat beyde yürütülen çalışmayı tamamlayarak 90 akülü araba 65 Manuel Vinç Hasta yatakları Engelli Çocuk malzemelerini Yozgatlı engelli vatandaşlarımıza Yozgat Belediyesi ve Federasyon Başkanları gözetiminde teslim edildi. Her ne kadar bazı olumsuzluklar olsa da niyet amacına ulaştı. Emeği geçen herkesten Allah binlerce kez razı olsun. 3 yıllık DUYKON bu hizmetten sonra sessizliğe gömüldü…

Konumuza dönecek olursak gerek dernekler gerek federasyonlar amaç ve niyetlerine göre mücadele etmeleri gerekiyor. Ki,  bunun dışına çıkıldığı zaman bölünme parçalanmaların önüne geçilemiyor. Bazı dernek ve federasyonların başkanları sırf egolarını tatmin etmek için varlıklarını inatla sürdürme derdinler. Uzun yıllardır var olmalarına rağmen birçok dernek veya federasyonlar hala kiradalar ve kendi mülklerini almak için yola çıkmış değiller bu konunun ne kadar çok önemli bir konu olduğuna geçen yıllarda şahit olduk.

Federasyon ve derneklerin amacı öğrencilere burs, mağdura yardım, iş imkânı, hasta ziyaretleri ve kalıcı eserler değilse hiçbir anlam taşımadıkları gibi Yozgat ve Yozgatlıya da zarar veriyorlar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler