Engin Dinç

Engin Dinç

Diyanet’in Okul Öncesi Eğitimi

A+A-

“Daha çağdaş eğitim alması varken neden Diyanet’e gönderdin ki çocuğu?” ben bu günlerde bu soruyu çok alıyorum. Nedeni ise 4,5 yaşındaki kızımı Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 4-6 yaş kreşine göndermemdir. 4-6 yaş kreş veya kuran kursa olarak bilinen bu yerler Diyanet İşleri Başkanlığı’nın son birkaç yıldır başlattığı projenin ürünü olarak ortaya çıktı.

Bazı özel okulların veya kreşlerin, kültür ve ahlakımıza tamamen aykırı, bilinçaltına işlemenin hat safhada olduğu okullarına çocuklarımızı gönderdiğimizde çağdaş eğitim almış mı oluyor? Mesela, LGBTİQ+ aktivizmi empoze edilen bir çocuk medeni mi olmuş oluyor, aynı şekilde hem fenni hem dini eğitim alınca yobaz mı oluyor? Bu soruları aklımızın bir köşesine koyalım…

Seküler kesimin yozlaştığı, öz benliğinden koptuğu ve bunun farkına varmadan son sürat duvara çarpmak üzere ilerleği herkesçe görülüyor. Avrupa menşeili eğitim sisteminin her yerde, her ortamda en çağdaş, en medeni eğitim sistemi olarak pazarlanmasının da bir dejenerasyon çalışmasının ürünü olduğu ortada. Türklük ya da Müslümanlık vurgusunun az olduğu, Avrupailiğin ise övgü konusu yapıldığı bu okullarda eğitim alan kişiler Türk, Anadolulu değil daha ziyade Avrupalı oluyor… Medeniyetin beşiğinden alınıp yapay kültürlerin parçası haline getiriliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kreşlerinde neler var?

Ben neden burayı tercih ettim öncelikle ona cevap vereyim. Çalışan anne-babanın en büyük sorunu çocuğa bakacak birisinin olmasıdır. Bizde de çoğu ailede olduğu gibi çocuğa dede-nine bakıyor. Onların kızımı kreşine getirip götürürken zorlanmaması için en yakın olanı tercih ettim. Üstelik eğitiminin kalitesini de bilmeden…

Kreşte uzman eğitimciler pedagojik olarak uygun şekilde hem kreş etkinlikleri yaparken hem de dini eğitim veriyor. Ayrıca beslenme uzmanları tarafından hazırlanan kahvaltı menüsü ile sağlıklı beslenmesi sağlanırken, çocuğun grup içinde uyumlu olması da sağlanıyor. Tüm bunlar özel kreşlerde binlerce liraya yapılırken Diyanet İşleri Başkanlığının kreşlerinde çok daha makul fiyata yapılıyor.

Çocuğunuzu Diyanet İşleri Başkanlığının kreşine göndermenin kötü tarafları da var. Mesela hafta sonu geçmek bilmiyor, pazartesi olsa da kreşe gitsin diye can atıyorlar. Ön yargılı olmak yerine denemek lazım, son yılların en kaliteli, en nitelikli işlerini Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı yapıyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar