Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş: İstiklâlimizin ve istikbâlimizin sembolü olmuştur

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş: İstiklâlimizin ve istikbâlimizin sembolü olmuştur

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

A+A-

İstiklal Marşı’nın Kabulü’nün 100. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "İnanıyorum ki aziz milletimiz, İstiklâl Marşımız ile ortaya koyulan temel değerlerimizi her daim güçlü tutacak ve o değerlerle varlığını ilelebet devam ettirecektir." dedi.

Ezelden beri hür yaşamış bir milletin ideallerini, milli-manevi değerlerini ortaya koyan; milli mücadele günlerinin meşakkatini ve zafere olan inancı taşıyan İstiklâl Marşımız, milletimizi tarih boyu diri tutan ve güçlü kılan değerlerle örülmüştür. İstiklâl Marşımız, vatanımızın her karış toprağında kurtuluş mücadelesinin verildiği bir dönemde yazılarak, Anadolu’da yakılan istiklâl meşalesini kuvvetlendiren, istiklâlimizin ve istikbâlimizin sembolü olmuştur.

Milletimizin geçmişi ile arasında kurulan önemli bir bağ olan İstiklâl Marşımız, milli-manevi kimliğimizin en güçlü ifadesi olmakla birlikte, milli mücadelenin amacını anlatan ve milli mizacımızın dinamiklerini yansıtan bir kahramanlık destanıdır.

İstiklâl Marşımız, milletimizin müşterek heyecanını, iradesini, hissiyatını ortaya koyan, ortak mutabakat metni olarak değerlerimizi inançla koruma, azimle yaşatma kararlılığımızı belirginleştiren, nesilden nesile aktarılacak bir bağımsızlık beyannamesidir.

Hürriyet tutkumuzu, vatan ve bayrak sevgimizi ve dinimize olan bağlılığımızı ebedileştiren İstiklâl Marşımız; milletimizin ruhunu, inancını, tarihini, gelecek ufkunu aksettiren ölümsüz değerleri yansıtır. Bu değerler milletin iradesinin er geç gerçekleşeceğine inanan düşünce ve fikir adamı, aksiyon insanı Mehmet Akif Ersoy’un coşkun mısralarında, milli mutabakatın temel unsurları olarak vücut bulmuştur.

Necip milletimizin müşterek iradesini ortaya koyan; inancın, azmin, umudun ve yeniden dirilişin sembolü olan İstiklâl Marşımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından milli marş olarak kabulünün 100. yıl dönümünde, istiklâl şairi Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere, milli mücadelemizin aziz şehitlerini ve kahraman gazilerini rahmet ve şükranla yâd ediyorum.

İnanıyorum ki aziz milletimiz, İstiklâl Marşımız ile ortaya koyulan temel değerlerimizi nesilden nesile aktarmak suretiyle her daim güçlü tutacak ve o değerlerle varlığını ilelebet devam ettirecektir.