Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, yurt dışında görev yapacak din görevlilerine hitap etti

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, yurt dışında görev yapacak din görevlilerine hitap etti

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından yurt dışında görev yapacak din görevlileri için düzenlenen Yurt Dışı Göreve Hazırlık Eğitim Semineri’nde konuştu.

A+A-

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından yurt dışında görev yapacak din görevlileri için düzenlenen Yurt Dışı Göreve Hazırlık Eğitim Semineri’nde konuştu.

Çevrim içi olarak gerçekleştirilen ve 161 din görevlisinin katıldığı seminerde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, din görevlilerine tavsiyelerde ve uyarılarda bulundu.

Yurt dışına görev yapmak için gidecek din görevlilerine başarılar dileyen Başkan Erbaş, “Ülkemizden binlerce kilometre uzaklara giderek din-i mübin-i İslam’a hizmet edeceksiniz. Başlayacağınız yurt dışı görevinizin hayırlı olmasını temenni ediyor, başarılar ve muvaffakiyetler diliyorum.” dedi.

Din görevlilerinin birer Peygamber varisi olduklarını belirten Başkan Erbaş, “Çok iyi bir görev bilincine, vazife şuuruna sahip olmak zorundayız. Vazife şuuru olmadan, Peygamber varisi olarak insanlığa din-i mübin-i İslam’ı anlatma bilinci, amacı, hedefi olmadan ne yaparsak yapalım, Allah nezdinde bunun bir kıymeti olmaz.” diye konuştu.

“İslam, insanlığın umududur”

İslam dininin, insanlığın umudu olduğuna ve onun insanlığa takdiminin önemine vurgu yapan Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

“Bu bir lütuftur. Böyle bir görevle yaşamak, böyle bir görevi ifa ederek insanın ömrünü tamamlaması, çok büyük bir lütuftur. Tabi lütuf büyük olunca onun sorumluluğu da çok büyük oluyor. Bu sorumluluklarımızdan bazılarını sizle paylaşmak istiyorum. Bizler insanlara İslam’ın rahmet mesajlarını, huzur iklimini taşıyoruz. İslamsız, insanlığın huzur bulması mümkün değildir. Peygamberlerin gayreti ve mücadelesini takip etmeliyiz. Kişisel bunalımların, huzur arayışlarının küresel krizlerin kuşattığı bir dünyada biz daha çok çalışmak ve gayret etmek zorundayız. Biz insanlar için çıkarılmış en hayırlı ümmetin bir ferdi olmalıyız. Her ne kadar bürokrasi ve mevzuatta unvanımız din görevlisi ise de sunduğumuz hizmetin özü ve ruhu itibariyle İslam kültüründe bizim adımız asırlar boyu hademe-i hayrat olarak anılagelmiştir.”

Din görevlilerinin, görev yaptıkları bölgedeki insanlar arasındaki çekişmeleri, problemleri çözerek, kardeşliğin filizlenmesi ve nefretin ortadan kalkması için çaba sarf etmesi gerektiğine vurgu yapan Başkan Erbaş, bu görevin birçok hayrı, güzelliği, iyiliği ve ihsanı özünde barındıran bir hizmet olduğunu belirtti.

Başkan Erbaş, din görevlilerinden küresel gelişmeleri takip etmelerini isteyerek, özellikle Müslümanları yakından ilgilendiren İslam düşmanlığına dönüşen İslamofobia, İslam karşıtlığı, ırkçılık, radikal örgütler, dini istismar hareketleri ve bunların görev bölgelerine etkileri ve etkinliği konusunun önemli olduğunu kaydetti.

“Bizim için çocuklar, gençler ve aile çok önemli”

Çocuk, genç ve aile alanında yapılacak olan çalışmaların önemini vurgulayan Başkan Erbaş, “Görev yerinizin din hizmetleri açısından ihtiyaç tespitini acilen yapmalısınız. Dini bilgi, gençlerin durumu, millet varlığımızın aile yapısı ve nesilleri gibi alanlarda hızlıca ve kapsamlı olarak bilgi sahibi olmalısınız. Vaaz-irşat konuları ihtiyaçlara göre hazırlanmalıdır. Bizim için en önemli üç alanımız var; çocuklar, gençler, aile. Bulunduğunuz yerde bu üç unsura özellikle önem vermemiz ve onlarla ilgili çalışmalarımızı muntazam hale getirmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

Din görevlilerinden ilimden kopmamalarını, insanlara hikmetle, güzel öğütle yaklaşmalarını, farklı kültürleri tanımak için okumaya, dil öğrenmeye gayret etmelerini isteyen Başkan Erbaş, “Sizler hem gittiğiniz yerdeki Müslüman varlığı hem de bütün halk açısından İslam’ı ve Müslüman kişiliğini temsil ediyorsunuz. Bütün tavır ve davranışlarınız açısından bu hakikati hiç bir zaman unutmayınız.” ifadelerini kullandı.

Görevlerini, ihlasla, samimiyetle ve heyecanla yerine getirmeleri gerektiğini ifade eden Başkan Erbaş, din görevlilerinden, güzel ahlak ve örnek davranışlarla topluma örnek olmalarını, kılık kıyafetlerine özen göstermelerini, her daim cemaatin ve halkın yanında olmalarını istedi.

Yurt dışında görev yapacak olan din görevlilerine kolaylıklar dileyen Başkan Erbaş, konuşmasını şöyle sonlandırdı:

“Cenab-ı Hak, yar yardımcınız olsun. Gittiğiniz bölgelerde, şehirlerde yaptığınız davetin, tebliğin Cenab-ı Hak gönüllerde tesirini halk eylesin inşallah. Bizim için önemli olan budur. Bunun dışındaki her şey fanidir. Baki olan Allah’tır ve baki olan Allah için yaptıklarımızdır. Bunları hiç aklınızdan çıkarmayın değerli hocalarım. Hepinizi tekrar en kalbi muhabbetlerimle selamlıyorum. Tebrik ediyorum. Bu önemli görevi Cenab-ı Hak sizlere nasip etti. Rabbim mübarek eylesin.”

Programa, Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdal Atalay da katıldı.