Diyanet İşleri Başkanı Erbaş “Hafızlık Sertifika Merasimi”nde konuştu

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş “Hafızlık Sertifika Merasimi”nde konuştu

İZÜ Hafızlık Projesi kapsamında, düzenlenen “Hafızlık Sertifika Merasimi”nde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: “Hafızlığın da, Kur'an'ı okumanın da, tefsirin de ana hedefi, hayatımızı Kur'an'a göre tanzim etmek, ona göre yaşamaktır.” dedi.

A+A-

İZÜ Hafızlık Projesi kapsamında, düzenlenen “Hafızlık Sertifika Merasimi”nde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: “Hafızlığın da, Kur'an'ı okumanın da, tefsirin de ana hedefi, hayatımızı Kur'an'a göre tanzim etmek, ona göre yaşamaktır.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde (İZÜ) düzenlenen “Hafızlık Sertifika Merasimi”ne katıldı.

İZÜ Uluslararası İslam Ekonomi ve Finansı Araştırma ve Uygulama Merkezi Konferans Salonu'nda düzenlenen programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, hafızlığını tamamlayan öğrencileri tebrik ederek, "İnşallah hafızlarımız Kur'an-ı Kerim'e gönül verecek. Kur'an'ın mucizesini nasıl ki hafız olarak ispatladılar, hayat rehberi haline getirerek hem kendilerini hem de etrafındakilerini aydınlatacaklar. İnşallah kardeşlerimizin her biri kandil olur." dedi.

Başkan Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığının en çok önem verdiği eğitim alanlarından birinin de hafızlık olduğunu belirterek, hafızlığın klasik usulün yanı sıra örgün eğitimde de devam ettiğini, kısa zamanda hafız olmak için de yeni bir usulün ortaya çıktığını söyledi.

Kur'an-ı Kerim dışında hiçbir kitabın tamamının ezberlenmesinin mümkün olamayacağını ifade eden Başkan Erbaş, "Bu Kur'an'ın mucizesi. Kur'an, inişiyle, okunmasıyla ezberlenmesiyle mucize. 'Hadi bakalım öyle bir kitap getirin.' diye meydan okuyor Kur'an-ı Kerim. İcazın en önemli yönlerinden birisi benzerinin getirilememesi. 'Değil kitabın tamamı, hadi bir ayetini getirin bakalım.' diye de meydan okuyor. O yüzden inşallah onun bu mucize oluşunu her alanda yerine getirelim, sadece ezberlemekle değil." diye konuştu.

27c941aa-6ddf-41a4-8243-0ef7fecee4a5-1-1200x800.jpg

Başkan Erbaş, 5 yıl önce Diyanet İşleri Başkanlığınca başlatılan konulu tefsir projesi kapsamında hazırlanan "Hayat Rehberi Kur'an Konulu Tefsir"in birkaç hafta önce çıktığını hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Hafızlığın da, Kur'an'ı okumanın da, tefsirin de, yorumun da ana hedefi onu en iyi şekilde yaşamaktır. Hayatımızı Kur'an'a göre tanzim etmektir. Kur'an ile ilgili tüm faaliyetlerin, etkinliklerin amacı ona göre yaşamaktır. Ayeti kerimede Rabb'imiz Kur'an'a göre bir hayatı bizden istiyor. Kur'an'a göre yaşarsak bizim neslimiz de ona göre bizi takip eder. Onlar için örnek oluruz. Nasıl ki Allah Resulü Efendimiz bizim için üsve-i hasene, biz de neslimiz için üsve-i hasene olalım inşallah. Peygamber varisleri, peygamberlerinin taşıdığı tabii vahiy alma dışındaki diğer vasıfları takip etmeli, onun vasıfları neyse biz de o vasıflarla vasıflanmalıyız."

Başkan Erbaş, konuşmasının ardından İZÜ Hafızlık Projesi kapsamında, koro halinde tekrarlarla 2,5 ayda hafızlığını tamamlayan 26 kız öğrenciye üniversitenin hazırlamış olduğu sertifikaları verdi.

Programa, İZÜ Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Orhan Özokur, İZÜ Rektör Prof. Dr. Mehmet Bulut ve öğrencilerin aileleri katıldı.