Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Eruslu Diyanet Gençlik Merkezi’nin temelini attı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Eruslu Diyanet Gençlik Merkezi’nin temelini attı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Gaziantep Şahinbey İlçesi’nde inşa edilecek Eruslu Diyanet Gençlik Merkezi’nin temelini attı.

A+A-

Gaziantep’te Eruslu Diyanet Gençlik Merkezi’nin temelini atan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Diyanet İşleri Başkanlığı olarak. 150 bine yakın hocamızla, Kur'an kursu öğretmenlerimizle, imamlarımızla birlikte çocuklarımıza, gençlerimize ve ailelerimize hizmet etmeye çalışıyoruz” dedi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Gaziantep Şahinbey İlçesi’nde inşa edilecek Eruslu Diyanet Gençlik Merkezi’nin temelini attı.

Gaziantep İl Müftülüğünün düzenlediği temel atma töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 7'den önce de 70’ten sonra da toplumun bütün kesimlerine hizmet etmeye, anayasanın kendilerine vermiş olduğu görevle toplumu din konusunda aydınlatmaya çalıştıklarını söyledi.

Başkan Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak cami ve Kur’an kursu hizmetlerinin yanında bir de gençlere yönelik hizmetler yaptıklarını ifade ederek, “Bugün ülkemizin bütün illerinde, bütün ilçelerinde Gençlik Koordinatörlerimizle adeta gençlerimizi kucaklıyoruz. Hiç ayrım yapmadan. Saflarımıza herkesin girmesini arzu ediyoruz. Bu faaliyetlerimizi daha nitelikli, daha profesyonel yapmak için işte buradaki Gençlik Merkezimiz gibi yüzlerce gençlik merkezimizde gençlerimizin yanında oluyoruz.” diye konuştu.

“Rabbinin rızasına göre hareket etmeye çalışan bir gençliğe sahip olmak en büyük zenginliktir”

Türkiye’nin genç nüfusunun bir çok ülkenin toplam nüfusundan daha fazla olduğuna dikkati çeken Başkan Erbaş, şöyle konuştu:

“Bu bizim için en büyük zenginlik. Bir ülkenin ahlaklı, ilkeli, barışı, huzuru, birlikte yaşama tecrübesini her şeyin önünde tutan, Rabbinin rızasına göre hareket etmeye çalışan, Peygamberini tanıyan, Kitabını tanıyan bir gençliğe sahip olması en büyük zenginliktir. Bütün hazinelerin, bütün zenginliklerin önünde gelir, öncesinde gelir. İşte Türkiye böyle bir hazineye sahip, böyle bir genç nüfusa sahip. O zaman iş bize düşüyor. İş, vazife başında olan yetkililere düşüyor. Bu sorumluluğu biz üzerimize aldık Diyanet İşleri Başkanlığı olarak. Tüm müftülüklerimizle, il müftülerimiz, ilçe müftülerimiz, 150 bine yakın hocamızla, Kur'an kursu öğretmenlerimizle, imamlarımızla birlikte çocuklarımıza, gençlerimize, ailelerimize hizmet etmeye çalışıyoruz.”

“Ülkemizin tüm yükseköğrenim öğrenci yurtlarında Manevi Rehberlerimiz gençlerimize hizmet ediyor”

Başkan Erbaş, Türkiye’de 438 noktada Diyanet İşleri Başkanlığının Aile İrşat Bürolarının olduğunu dile getirerek, “Her Aile İrşat Büromuzun başında bir İlahiyat Fakültesi hoca hanım bulunuyor. Problemi olan aileler gelsin de problemlerini dinleyeyim demiyor. Kendisi zaman zaman mahalle mahalle dolaşıyor. Bir yerde bir problem varsa, problemli bir aile varsa gidiyor, o aileyi ziyaret ediyor, manevi rehberlik yapıyor. Manevi Rehberlerimiz aynı zamanda Gençlik Merkezimizde vazife yapacağı, hizmet edeceği gibi aynı zamanda ülkemizin tüm öğrenci yurtlarında, yükseköğrenim öğrenci yurtlarında Manevi Rehberlerimiz gençlerimize hizmet ediyor.” şeklinde konuştu.

“Cezaevlerinde hafız olanların sayısı artıyor”

Hastanelerde ve hapishanelerde de Manevi Rehberlerin hizmet ettiğini aktaran Başkan Erbaş, “Hocalarımız, hastalarımıza hizmet ediyor. Daha dün Konya Cezaevinde 2 mahkum bizim Manevi Rehberlerimizin önünde hafızlıklarını bitirdiler ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcımızı gönderdim, orada Hafızlık Merasimi yaptık. Cezaevlerinde hafız olanların sayısı artıyor. Ankara Sincan Cezaevinde ben kendim Hafızlık Merasimi’ne katıldım. Manevi Rehberlerimizin önderliğinde Ankara Sincan Cezaevinde 5 kadar kardeşimizden ikisi hafızlığını bitirdi, geçen yıldan bahsediyorum, diğerleri de devam ediyorlardı, inşallah bitirmişlerdir, belki sayıları da artmıştır.” ifadelerini kullandı.  

“Bizim mücadelemiz iyilik mücadelesidir”

Kurumların işbirliği içerisinde çalışmasının önemine dikkat çeken Başkan Erbaş, şunları söyledi:

“Birlikte çalıştığımız zaman çok güzel başarılara imza atıyoruz. Kurumlar arası işbirliği ne kadar önemli. “Hepiniz toptan Allah’ın ipine sımsıkı sarılınız. Ayrılıp bölünmeyiniz. Tefrikaya düşmeyiniz.” İstiklal marşımızı büyük bir coşkuyla hep okuruz ya. İstiklal marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy bu ayeti kerimeyi şöyle tercüme ve tefsir ediyor; “Girmeden tefrika bir millete düşman giremez. Toplu vurdukça yürekler. Onu top sindiremez.” Bizim milletimizin yürekleri toplu vurduğu zaman toplarla bizi sindirmeye çalışanların topları kendilerine döndü. İnşallah bugünde böyle düşünenler varsa onların toplarını kendilerine döndürecek olan bizim birliğimizdir, beraberliğimizdir, çocuklarımıza, gençlerimize, ailemize hep birlikte sarılmak, hizmet etmek, onları dürüst insanlar olarak yetiştirmek, iyi insanlar olarak yetiştirmektir. İnancımızın amacı da budur. Bizim mücadelemiz iyilik mücadelesidir. Allah iyileri sever.”

Başkan Erbaş, gençlik merkezinin yerini tahsis eden Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’na ve yapımını üstlenen Kahraman Eruslu’ya teşekkür etti.

Törene, Gaziantep Valisi Davut Gül, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Osman Tıraşçı, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç, TDV Mütevelli Heyeti 2. Başkanı İhsan Açık, Gaziantep İl Müftüsü Dr. Hüseyin Hazırlar ve çok sayıda davetli katıldı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.