Din İşleri Yüksek kurulu: Yengeç, ıstakoz, karides, kalamar ve midye helal değil

Din İşleri Yüksek kurulu: Yengeç, ıstakoz, karides, kalamar ve midye helal değil

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, kabuklu deniz canlıları için fetva yayınladı.

A+A-

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, kabuklu deniz canlıları için fetva yayınladı. Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından yayınlanan fetvaya göre, yengeç, ıstakoz, karides, kalamar, midye ve kurbağa gibi deniz ürünlerinin tüketilmemesi ifade edilirken, balık sınıfına girmeyen kabuklu deniz canlılarının haram olduğunun altı çizildi.

diyanet-fetva-9863.jpg

MİDYE, KALAMAR, YENGEÇ, ISTAKOZ VE KARİDES HARAM

“Kur’an-ı Kerim’de, denizden elde edilen yiyeceklerin helal olduğu bildirilmiştir” ifadelerinin yer aldığı fetvada şöyle denildi:

“Denizin suyu temiz, ölüsü helaldir. Hanefi mezhebi, zikredilen naslarda helal olduğu belirtilen “deniz hayvanları” ifadesiyle balık türünün kastedildiği, dolayısıyla balık sınıfına girmeyen midye, kalamar, yengeç, ıstakoz, karides gibi deniz hayvanlarının helal olmadığı görüşünü benimsemiştir.

ŞAFİİ’LERE GÖRE YAPILAN AYRIM

Şafii mezhebinde konuyla ilgili şöyle bir ayrım yapılmıştır:

Deniz canlıları sadece suda yaşayabiliyor ve sudan çıktığında boğazlanmış hayvan gibi kısa sürede ölüyorsa, şekline ve ölüm durumuna bakılmaksızın yenmesi helaldir.

“HELAL DEĞİLDİR”

Ancak aslen suda yaşayan fakat karada da yaşayabilme özelliğine sahip olan hayvanlara gelince bunlardan eti yenen kara hayvanlarına benzeyenlerin yenmesi, boğazlanması şartıyla helal, eti yenmeyenlere benzeyenlerin yenmesi ise haramdır. Buna göre kurbağa, yengeç, kaplumbağa ve su yılanının yenmesi helal değildir.”