Devletin sıcak yüzü Yozgat'ta muhtaçları güldürüyor

Devletin sıcak yüzü Yozgat'ta muhtaçları güldürüyor

Yozgat’ta aile ve çocuklara toplam 7 milyon 748 bin 650 TL ödeme yapıldı.

A+A-

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli, destek ödemelerinin ailelerin hesaplarına yatırıldığını söyledi.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli, sosyal destek ödemesi, evde bakım ve koruyucu aile ödemeleri kapsamında 7 milyon 748 bin 650 TL ödeme yaptıklarını söyledi.

EVDE BAKIM DESTEĞİ

İl Müdürü Neşeli, Yozgat’ta 3 bin 596 kişiye evde bakım maaşı verildiğini belirtti. Neşeli, engelli evde bakım maaşı ödemelerinin yapıldığını vurguladı. Her ay engellilerin evde bakımları için ilgili kurumlar tarafından ödemeler gerçekleştirildiğini hatırlatan İl Müdürü Neşeli, ödemeler kapsamında engellilerin evlerinde daha rahat bakımının sağlandığını kaydetti. Neşeli, bu kapsamda Kasım ayında 3 bin 596 engelli ve aileye 6 milyon 448 bin 719 lira engelli evde bakım maaşı ödendiğini bildirdi.

SED ÖDEMESİ

İl Müdürü Neşeli, Sosyal ve ekonomik destek (SED) 998 çocuk için 1 milyon 214 bin 950 lira ödeme sağlandığını belirtti. Neşeli, yoksulluk içinde olup da temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken kişi ve ailelere çocuklarını yanında bakımına imkan sağlanması amacıyla kaynakların yeterliliği ölçüsünde yapılan ekonomik destek hizmeti ile ailelere yapılacak psiko-sosyal destek hizmeti olan sosyal hizmet destekleri kapsamında destek sağlandığını ifade etti.

Muhtaç çocuk ve gençlerin korunma altına alınmasına esas oluşturulacak nedenin ekonomik yoksunlukların giderilmesi için Sosyal Ekonomik Destek ödemeleri gerçekleştirildiğine değinen İl Müdürü Neşeli, "Çocuklar ve ailelerine kuruluş bakımı yerine, ekonomik yardım ve diğer destekleyici sosyal hizmet uygulamalarıyla ailenin parçalanmadan bir arada yaşamasına fırsat veren ödemeler ile kuruluş bakımından ayrılan veya ekonomik desteğe ihtiyaç duyan gençlerin bir süre desteklenerek toplumda muhtaç duruma düşmeden hayatlarını sürdürmeleri amaçlıyoruz. Bu kapsamda998 çocuk için bin bir aileye sosyal ekonomik destek sağladık. Toplamda Kasım ayı içerisinde ödediğimiz miktar ise 1 milyon 214 bin 950 olarak kişilerin hesaplarına yatırıldı” dedi.

KORUYUCU AİLEYE DESTEK

İl Müdürü Neşeli, Kasım ayı içerisinde Koruyucu Aile ödeme verilerini de açıkladı. Buna göre 31 aileye 84 bin 891 lira ödeme yapıldı.

Sevgi evlerinden alınarak koruyucu ailelere teslim edilen çocuklar için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her ay düzenli ödeme sağlanıyor. Bu kapsamda Yozgat’ta bulunan koruyucu ailelerin Kasım ayı ödemeleri gerçekleştirildi.

Neşeli, Kasım ayı itibari ile Koruyucu aile sayısı 31 olurken, bu ailelerden yararlanan çocuk sayısı 44 olarak açıkladı. Neşeli, belirtilen 31 aileye 44 çocuk için 84 bin 891 lira ödeme yapıldığını sözlerine ekledi.

Yozgat Hakimiyet