Devletin şefkat eli Yozgat'ta vatandaşa dokunuyor

Devletin şefkat eli Yozgat'ta vatandaşa dokunuyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Yozgat İl Müdürü Abdullah Neşeli, 2021 yılında çeşitli alanlarda yapılan destekler için 90 milyon 364 bin lira ödeme yaptıklarını ifade etti.

A+A-

Aile ve Sosyal Hizmetler Yozgat İl Müdürü Abdullah Neşeli, 2021 yılında çeşitli alanlarda yapılan destekler için 90 milyon 364 bin lira ödeme yaptıklarını ifade etti.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen destek programları kapsamında Yozgat’ta bir çok ailenin yüzü gülüyor.

Devletin şefkatli elinin dokunduğu vatandaşlar, geçim sıkıntısının yaşandığı günümüzde hem mutlu oluyor hem devletine dualar ediyor.

Türkiye genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da aileden, eğitime, sağlıktan sosyal yaşama destekler sürüyor.

Yozgat’ta 2021 yılında evde bakım, Sosyal ve ekonomik destek ve Koruyucu aile desteği olmak üzere 90 milyon 364 bin 790 TL ödeme gerçekleştirildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Neşeli, devletin sosyal anlamda milletine her türlü yardım ve desteğini sürdürdüğünü belirterek, destek ödemelerinin ailelerin hesaplarına yatırıldığını söyledi.

EVDE BAKIM DESTEĞİ

İl Müdürü Neşeli, 3 bin 637 kişiye evde bakım maaşı verildiğini belirtti. İl Müdürü Neşeli, ödemeler kapsamında engellilerin evlerinde daha rahat bakımının sağlandığını kaydetti. Neşeli, bu kapsamda 2021 yılında 3 bin 637 engelli ve aileye 75 milyon 160 bin 8 lira engelli evde bakım maaşı ödendiğini aktardı.

SED ÖDEMESİ

İl Müdürü Neşeli, Sosyal ve ekonomik destek (SED) bin 21 çocuk için 14 milyon 89 bin 24 lira ödeme sağlandığını belirtti.

Neşeli, yoksulluk içinde olup da temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken kişi ve ailelere çocuklarını yanında bakımına imkan sağlanması amacıyla kaynakların yeterliliği ölçüsünde yapılan ekonomik destek hizmeti ile ailelere yapılacak psiko-sosyal destek hizmeti olan sosyal hizmet destekleri kapsamında destek sağlandığını ifade etti.

Muhtaç çocuk ve gençlerin korunma altına alınmasına esas oluşturulacak nedenin ekonomik yoksunlukların giderilmesi için Sosyal Ekonomik Destek ödemeleri gerçekleştirildiğine değinen İl Müdürü Neşeli, "Çocuklar ve ailelerine kuruluş bakımı yerine, ekonomik yardım ve diğer destekleyici sosyal hizmet uygulamalarıyla ailenin parçalanmadan bir arada yaşamasına fırsat veren ödemeler ile kuruluş bakımından ayrılan veya ekonomik desteğe ihtiyaç duyan gençlerin bir süre desteklenerek toplumda muhtaç duruma düşmeden hayatlarını sürdürmeleri amaçlıyoruz. Bu kapsamda bin 21 çocuk için bin bir aileye sosyal ekonomik destek sağladık. 2021 yılında 14 milyon 89 bin 24 ödeme ailerin hesaplarına yatırıldı” dedi.

KORUYUCU AİLEYE DESTEK

İl Müdürü Neşeli, 2021 yılı Koruyucu Aile ödeme verilerini de açıkladı. Buna göre 33 aileye 1 milyon 115 bin 790 lira ödeme yapıldı.

Sevgi evlerinden alınarak koruyucu ailelere teslim edilen çocuklar için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her ay düzenli ödeme sağlanıyor. Bu kapsamda Yozgat’ta bulunan koruyucu ailelere 2021 yılında da ödemeleri gerçekleştirildi.

Neşeli, 2021 yılında Koruyucu aile sayısı 33 olurken, bu ailelerden yararlanan çocuk sayısı 46 olarak açıkladı.

Yozgat Hakimiyet