Denizi olmayan Yozgat'ta giderek yaygınlaşıyor

Denizi olmayan Yozgat'ta giderek yaygınlaşıyor

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Yozgat İl Koordinatörlüğü IPARD II 11. Başvuru Çağrı Dönemi’nde aldığı Su Ürünleri Yetiştiriciliği projeleri ile su ürünleri üretimini artıracak.

A+A-

Türkiye’nin en büyük 9'uncu sulama barajı olan Çekerek Barajı’nda balık üretimine yönelik yeni yatırımlar sağlanmaya başlandı.

Çekerek'te 2011 yılında tamamlanıp su tutulmaya başlanan Barajda, başta alabalık olmak üzere somon ve gümüş balığı üretimi gerçekleştiriliyor. Türkiye’nin önemli tarım bölgeleri arasında yer alan Yozgat’ta, tarım alanlarının sulamasına yönelik yapılan baraj ve göletler balıkçılık yatırımlarına açılarak, geçim kaynağı haline getirildi.

Denizlere kıyısı bulunmayan Yozgat’taki barajlarda yetiştirilen su ürünleri ihraç edilirken, göletlerde yetiştirilen su ürünleri iç piyasanın talebini karşılıyor.

Yozgat’ta son yıllarda yapılan gölet ve barajların getirmiş oluğu imkânlardan başında kafes balıkçılığı gelirken, yatırımcılar TKDK tarafından verilen hibe destekleri ile gölet ve barajların oluşturduğu fırsatı değerlendiriyor.

12052022-627d25d1d8a59-default.png

SÖZLEŞME İMZALANDI

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) IPARD II 11.Çağrı döneminde Çekerek Barajında gerçekleştirilen yatırımlara hibe desteği sundu.

Çekerek Su Ürünleri San ve Tic.Ltd Şti yapacağı yatırım ile hem istihdam hem de katma değer sağlayacak. IPARD II 11.Çağrı döneminde balıkçılık yatırımı için proje sunan Çekerek Su Ürünleri San ve Tic. Ltd Şti ile Çekerek barajında ağ kafeslerde alabalık yetiştiricilik projesi imzalandı.

Yatırım tutarı 7 milyon 158 bin 118 TL olan su ürünleri yetiştiriciliği projeleri tamamlanıp işletme faaliyete geçtikten sonra proje sahiplerine yaklaşık 4 milyon 652 bin 777 TL tutarında hibe ödemesi yapılacak. Projeye yüzde 65 destek verilirken, tesiste yılda 100 ton alabalık yetiştirilmesi hedefleniyor.

12 TESİS BULUNUYOR

Çekerek’te 1996-2004 yılları arasında Çekerek çayı üzerinde sulama, enerji ve taşkın kontrolleri amacıyla inşa edilen baraj sulamının yanı sıra balıkçılık yatırımlarıyla da öne çıkıyor.

Türkiye’nin Balıkçılık kapasitesi, olarak 9.uncu büyük sulama barajı olan Çekerek barajı 2011 yılında tamamlanıp su tutulmaya başlandı. Çekerek Barajı su ürünleri yetiştiriciliği ile balık üretimine açılmak üzere faaliyetlerine devam ediyor. Toplam kapasite DSİ onaylı 2 bin olan Barajda 12 firma faaliyet gösteriyor.

BALIKÇILIK DESTEKLENİYOR

TKDK Yozgat İl Koordinatörlüğü su ürünleri projelerinde alabalık haricinde Kerevit, sazan, yayın balığı algar, tatlı su levreği, turna, tilopya, Mersin balığı, Avrupa yılan balığı, gelin balığı, Amerikan yayın balığı olmak üzere yıllık 10-200 ton kapasite aralığında balık çeşitlerine de destek veriyor. Yozgat’ta su ürünleri üretim potansiyelinin daha yüksek noktalara taşınması amaçlanıyor.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.