Denetimler sıklaştı! Yozgat'ta bunu yapan yandı

Denetimler sıklaştı! Yozgat'ta bunu yapan yandı

Yozgat Ticaret İl Müdürlüğü, haksız rekabet ve fahiş fiyat uygulamalarının önüne geçmek için saha çalışmalarına başladı. Ekipler, marketlerde fahiş fiyat ve etiket denetimlerinde bulundu.

A+A-

Yozgat Ticaret İl Müdürlüğü, haksız rekabet ve fahiş fiyat uygulamalarının önüne geçmek için saha çalışmalarına başladı. Ekipler, marketlerde fahiş fiyat ve etiket denetimlerinde bulundu. Son günlerde kamuoyuna yansıyan haksız fiyat artış iddialarına karşın denetimler sıklaştı.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un talimatıyla, son günlerde kamuoyuna yansıyan fiyat artış iddialarının incelenmesi için Bakanlık'ın merkez ve taşra teşkilatı yönetici ve personelinden oluşan özel inceleme ekipleri oluşturuldu. Ekipler, marketlerde fahiş fiyat ve etiket denetimlerinde bulundu.

Son zamanlarda sıkça şikayetlere konu olan fahiş fiyat uygulamaları kapsamında zincir market ve yerel marketlerde denetimler başladı. Denetimlerde tezgahlarda yer alan ürünlerle birlikte ürünün alındığı tedarikçi ve satışa sunulan fiyat denetimleri yapılıyor. Haksız fiyat uygulamasının olması durumunda ise işletme sahibinden savunma alınırken denetim tutanakları ve incelemelerde oluşturulan evraklar Reklam ve Rekabet Kurulu ile Ticaret Bakanlığına denetime gönderiliyor.

Denetimlerde, marketlere girilerek etiketler kontrol edildi. Ayrıca rastgele seçilen 15 farklı gıda ürünü gram/ fiyat, etiket/fiyat, etiket fiyatı/kasa fiyatı yönünden incelendi.

Gıda satışı yapan işyerlerinde fırsatçılığa izin vermeyerek, fahiş fiyatla satış yapılmaması için denetimlerini sürdürüyor. Ekipler, sorumluluk alanındaki marketlerde raf raf dolaşarak, fiyat ve gramaj kontrolleri ile etiket denetimi yapıyor. Fahiş fiyatlarla satış yapılmasına izin vermemek adına ekiplerce yapılan denetimlerde, özellikle temizlik ve gıda ürünlerinde yapıştırılan etiket fiyatları ile kasa fiyatı kontrol ediliyor. Ekipler, yaptığı kontrollerde güncel fiyatların da kaydını alıyor.

Yüksek fiyatlarla satışın önüne geçip, vatandaşların mağduriyet yaşamamaları hedeflenen denetimlerde; etiketi bulunmayan ürünlerden haksız kazançlar elde edilmemesi için de işyeri çalışanları uyarılarak, etiketlerin yapıştırılması sağlanıyor. 6502 Sayılı kanun kapsamında yapılan incelemelerde uygunsuz her etiketli ürün için 450 lira idari para cezası uygulanıyor.

Yozgat Hakimiyet