CZN Burak'ı şok eden karar! Annesi hapis cezası aldı

CZN Burak'ı şok eden karar! Annesi hapis cezası aldı

CZN Burak'ın annesi Didem Bozbura’nın rüşvet aldığı iddiasıyla yargılandığı ‘irtikap’ davasında karar açıklandı. Mahkeme, Bozbura’yı 2 yıl 7 ay 7 gün hapis cezasına çarptırdı.

A+A-

İstanbul Tıp Fakültesi'nde rüşvet aldıkları iddiasıyla yargılanan üç sanığın, CZN Burak'ın annesi Didem Bozbura'nın da aralarında bulunduğu davada karar verildi. İrtikap suçlamasıyla yargılanan sanıklardan Prof. Dr. Mehmet Alp Bozbura, 5 yıl 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Eşi Didem Bozbura ve çalışanı Yasin Şimşek ise 2 yıl 7 ay 7'şer gün hapis cezası aldılar. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Bölümü'nde görevli olan Doç. Dr. Metin Keskin, 7 Şubat 2020 tarihinde şikayet dilekçesi vermesiyle birlikte savcılık tarafından soruşturma başlatılmıştı.

İddianamede yer alan bilgilere göre, Doç. Dr. Metin Keskin, daha önce mide kanseri teşhisi konulmuş olan Hatice Sözanlar'ın ameliyat edilmesi gerektiğine dairgörüş bildirmişti. Sanık Yasin Şimşek ise doktor Metin Keskin adına ameliyat için Hatice Sözanlar'ın yakınlarından 8 bin 500 TL talep ettiği belirtilmişti. Doç. Dr. Metin Keskin'in adının kullanıldığını fark ederek şikayetçi olduğu iddianamede anlatılanlara göre, Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği tarafından yapılan bir operasyonla, hasta yakını Soner Sözanlar'ın 3 bin 500 TL'yi, sanık Prof. Dr. Mazhar Alp Bozbura'nın odasında bulunan Yasin Şimşek'e vermesi esnasında suçüstü yakalandı. Gözaltına alınan sanık Yasin Şimşek, Prof. Dr. Mazhar Alp Bozbura'nın eşi Didem Bozbura tarafından yönlendirildiğini, hasta yakınlarıyla iletişim kurduğunu ve kendisine komisyon verildiğini ifade etti. Didem Bozbura ve eşi Mazhar Alp Bozbura ise suçlamaları reddetmişlerdi. Tüm üç sanık da tutuklanmıştı.

Duruşmaya, İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi'nde gerçekleşen duruşmaya tutuksuz sanıklardan Didem Bozbura katılmazken, Mazhar Alp Bozbura ve Yasin Şimşek hazır bulundu. Sanıkların avukatları, müvekkillerinin beraatini ve yurt dışına çıkış yasaklarının kaldırılmasını talep etti. Mahkeme heyeti, sanık Mazhar Alp Bozbura'yı "İrtikap" suçundan 5 yıl 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Sanık Didem Bozbura ve Yasin Şimşek ise "İrtikap" suçundan 2 yıl 7 ay 7'şer gün hapis cezasına mahkum edildi. Mahkeme ayrıca, sanıkların yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasına karar verdi. 

İlgili Haberler