Engin Dinç

Engin Dinç

Cumhurun Üç Sacayağı

A+A-

Devletimizi payidar kılacak en önemli kurum tabii ki Cumhurbaşkanlığıdır. Cumhurbaşkanlığına bağlı olan her Başkanlık birbirinden kıymetli ama üç kurum var ki bu kurumlar sacayağı gibi işlev görüyor, bir tanesi düşerse Cumhurbaşkanlığı da, Türkiye Cumhuriyeti de büyük zarar görür.

Bu durumun farkında olan FETÖ/PYD, PKK/YPG ve diğer terör güçleri ile ülkemizin zarar görmesinden beslenen mihraklar akın akın her ortamda bu sacayaklarını kırmak için çalışıyorlar. İtibar suikastı, yalan haber ile yıpratma çabası, dezenformasyon ve algı yönetimi ile halkın kurumlara olan güvenini zedelemek için her gün çalışma yapıyorlar. Özellikle sosyal medya üzerinde yürütülen her türlü yalanın ilk hedefinde bu üç kurum var. Bu kurumlar hangileri diye merak edenler mutlaka olmuştur, hemen cevap vereyim; Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve İletişim Başkanlığı…

Cumhurbaşkanlığının sacayakları bana göre bu kurumlardır. Bu kurumların yaptığı her iyi ve güzel iş birilerinin sinir uçlarına dokunuyor. Onlar da akın akın bu kurumlara saldırmaya devam ediyorlar.

MİT Başkanlığı

MİT Başkanlığı, yurtiçi ve yurtdışındaki operasyonları ile göz doldururken işi gereğince bunların büyük kısmını da gizli olarak ifa ediyor. Dünyanın en büyük istihbarat teşkilatı olarak pazarlanan Mossad ve CIA gibi teşkilatların çalıştığı alanları bile oylum oylum oyan bu teşkilatın başarıları özellikle terör örgütlerini deli ediyor. Buna tahammül edemeyen militanlar her yerden akın akın kuruma saldırı yapıyorlar, itibar suikastı düzenliyorlar fakat tabii ki başarısız oluyorlar. Çünkü dediğim gibi bu kurum dünyadaki diğer balon teşkilatlara benzemiyor, gerçekten işini en iyi şekilde yapıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı

Diyanet İşleri Başkanlığı’na Türkiye Diyanet Vakfı’nı da dâhil etmek mümkündür. Bu kurum yaptığı hizmet ve çalışmalar ile dünyanın her yerinde itibar görüyorken ülkemizde en fazla yıpratılmaya çalışılan kurumlardan bir tanesidir. Türkiye’nin tarihi mirasına her daim sahip çıkması ve İslam dünyasının liderliğini üstlenmesi küresel güçleri rahatsız ediyor. Dünyada birçok İslam ülkesi bulunmasına rağmen tüm haçlı dünyasının baş düşmanı Türklerdir. Gizli gizli, sinsi sinsi besledikleri kin nedeniyle Diyanet İşleri Başkanlığı’na saldırı yapıyorlar. Ne mutlu bize ki bu saldırıları en doğru şekilde defeden bir iletişim ağımız da var.

İletişim Başkanlığı

Türkiye’nin dünyaya açılan yüzü, kamu diplomasisi alanındaki en yetkili makamı olan İletişim Başkanlığı özellikle fonlu medya tarafından ağır ithamlara maruz kalıyor. Ağır itibar suikastlarını def etmek için aralıksız çalışan İletişim Başkanlığı, özellikle FETÖ/PYD’nin akıl almaz, ahlaksız saldırılarına göğüs germeye çalışıyor. İletişim Başkanlığı’nın enformasyon alanında aldığı saldırılar ülkenin medya istatistiklerine de yansımış durumdadır. Türkiye, yalan haber ile mücadele konusunda %40 ile dünyada birinci sırada… Özellikle internette gördüğümüz 100 haberden 40 tanesi yalan, çarpıtılmış, gerçeği yansıtmıyor. Bu haberler de trol hesaplar aracılığıyla da tüm dünyaya yayılıyor. Sonrasında bu yalan haberi yapan medya kuruluşu tekzip etse dahi insanlarca yalan biliniyor fakat gerçek bilinmiyor.

 

Sacayağını ayakta tutmak zorundayız. Bu kurumlardan herhangi bir tanesine gelebilecek bir zarar sadece hükümete değil, tüm ülkeye zarar verir. Kurumların başında görev yapanları tabii ki eleştirmek mümkün ama yapılan eleştirinin yapıcı amaçla mı yoksa yıpratma amacıyla mı yapıldığını iyi görmemiz lazım. Bu çağın en önemli değeri medya okuryazarlığıdır, maalesef toplumumuzun okuryazarlığı bu alanda yok denecek kadar az…

Önceki ve Sonraki Yazılar