Cumhuriyetin 100. yılında Abbas Sayar unutulmadı

Cumhuriyetin 100. yılında Abbas Sayar unutulmadı

Yozgat Bozok Üniversitesi, Mehmet Akif İnan Vakfı, Eğitim Bir Sen Yozgat 1 No’lu Şube ve Akademik Düşünce Eğitim Medeniyet Topluluğu işbirliğiyle "Doğumunun 100’üncü yılında Abbas Sayar Sempozyumu" düzenlendi.

A+A-

Yozgat Bozok Üniversitesi, Mehmet Akif İnan Vakfı, Eğitim Bir Sen Yozgat 1 No’lu Şube ve Akademik Düşünce Eğitim Medeniyet Topluluğu işbirliğiyle "Doğumunun 100’üncü yılında Abbas Sayar Sempozyumu" düzenlendi. Yozgat'ın önemli bir değeri olan şair-yazar Abbas Sayar'ın anısına gerçekleştirilen bu etkinlik, Yozgatlıların büyük ilgi gösterdiği bir organizasyon oldu.

100uncu-yilinda-anildi3.jpg

Sempozyum, Yozgat Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşti. Katılımcılar arasında Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Evren Yaşar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Mehmet Akif İnan Vakfı Başkanı Hıdır Yıldırım, Ahmet Şevki Ergin Kültür ve Hizmet Vakfı Başkanı Dr. Ali Şakir Ergin, Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Altınkaynak, ve şair-yazar Abbas Sayar'ın oğlu Prof. Dr. Ahmet Güner Sayar gibi önemli isimler bulunmaktaydı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Mehmet Akif İnan Vakfı Başkanı Hıdır Yıldırım, Abbas Sayar'ın Anadolu insanını çeşitli yönleriyle ele aldığını ve eserleriyle Yozgat'ı aşmış bir değer olduğunu vurgulayarak etkinliği anmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

100uncu-yilinda-anildi2.jpg

Rektör Prof. Dr. Evren Yaşar, üniversite ve şehir bütünleşmesinin önemine değinerek, Cumhuriyetin 100. yılına yakışır etkinlikler düzenlediklerini ve Abbas Sayar gibi Yozgat için önemli bir ismi anmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Sivil toplum kuruluşlarının üniversite ile birleşmesinin, halk ile üniversite bütünleşmesini sağladığını söyleyen Rektör, Yozgat'ın değerlerini daha da ön plana çıkarmak için kültürel faaliyetlerin artırılacağını ifade etti.

Abbas Sayar'ın oğlu Prof. Dr. Ahmet Güner Sayar ise babasının hayatı, edebi eserleri ve kişiliği hakkında konuştu. Abbas Sayar'ın sadece yazarlıkla kalmayıp gazetecilik ve yayıncılık gibi farklı alanlarda da başarılı bir kariyere sahip olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Sayar, babasının duygusal ve merhametli bir kişilik olduğunu belirtti. Şiirlerinde birçok farklı duygu ve temayı işleyen Abbas Sayar'ın, Türk Edebiyatı'nın önde gelen isimlerinden biri olduğunu sözlerine ekledi.

100uncu-yilinda-anildi1.jpg

Sempozyum, şair-yazar Nail Abbas Sayar'ın hayatına tanıklık eden dostların hatıratları ile akademisyenlerin Abbas Sayar'ın edebi hayatı ve eserlerini incelediği sunumlarla devam etti. Edebiyatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği etkinlik, Abbas Sayar'ın mirasını yaşatmak ve onun değerli eserlerini yeni nesillere aktarmak amacıyla düzenlenmişti.

Etiketler : ,
İlgili Haberler