Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Hızla yeni yapıyı oluşturacağız

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Hızla yeni yapıyı oluşturacağız

Cumhurbaşkanı Yardımcısı hemşehrimiz Fuat Oktay, son günlerdeki kur hareketlerinin, ekonominin gerçeklerine uygun olmadığını belirterek, hızla yeni yapıyı oluşturacaklarını söyledi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Yardımcısı hemşehrimiz Fuat Oktay, son günlerdeki kur hareketlerinin, ekonominin gerçeklerine uygun olmadığını belirterek, hızla yeni yapıyı oluşturacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Genel Kurulu’nda bugün başlayan bütçe görüşmelerinde konuştu.

Bütçe görüşmelerinin ilk gününde Oktay, bütçe sunuş konuşması yaptı. Dünya genelinde görülen virüs varyantları, kalıcı küresel toparlanma önünde ciddi bir engel olarak varlığını koruduğunu ve salgınla devamlı mücadeleyi zorunluluk haline getirdiğini kaydeden Oktay, “Son günlerdeki kur hareketleri, ekonominin gerçeklerine uygun değildir. Bu manipülasyon girişimlerinin bize olduğu kadar, bunu yönlendirenlere de giderek artan bir maliyeti vardır ve bu sınama, ekonomi üzerinden ülkemize sözde diz çöktürmek isteyenler için de sürdürülebilir değildir. Bütçemizi, bu risklerin ve belirsizliklerin halen devam ettiği bir ortamda ihtiyatlı bir yaklaşımla hazırladık. Salgına karşı alınan tedbirler özellikle hizmetler sektöründe ağır ekonomik yıkımlara yol açmış, dünya genelinde eşine rastlanmayan arz ve talep şokları tecrübe edilmiştir. 2021 yılı ikinci çeyreğinde küresel ekonomilerde bir önceki yıla kıyasla iyileşme yaşanmasıyla iş gücü piyasaları da kısmen toparlanmıştır. Ancak 2021 yılında, istihdamdaki artış eğilimine rağmen işsizlik oranları hala salgın öncesindeki ortalamaların üzerinde seyretmektedir. Türkiye ekonomisi 2020 yılında yüzde 1,8 oranında büyüme kaydederek, Kovid-19 salgınından en az hasarla çıkabilmiş ve G20 ülkeleri arasında Çin’le birlikte büyüme kaydetmeyi başaran iki ülkeden birisi olmuştur. Bu performans, 2021 yılında da devam etmiştir. Türkiye ekonomisi, 2021 yılının üçüncü çeyreğinde yıllık yüzde 7,4 büyümeyi başarmıştır. Böylece yılın ilk dokuz ayında yüzde 11,7 oranında büyüyerek oldukça güçlü bir görünüm sergilemiştir. Ekonomik aktivitedeki dinamik ve canlı gidişat ile artan ihracat desteğiyle, yılın son çeyreğinde de yüksek bir büyüme performansı öngörülmektedir. 2021 yılının tamamında yüzde 10’u aşabilecek düzeyde bir büyüme oranı kaydetmeyi bekliyoruz.”diye konuştu
Oktay, başta bütçe olmak üzere tüm politika araçlarının işçi, memur, esnaf, çiftçi ve emekliler dahil olmak üzere tüm kesimlere büyüme refah olarak yansıyacağını kaydetti.

İSBTİHDAMDAKİ ARTIŞ

2021 yılı Eylül ayı itibarıyla toplam istihdam düzeyinin salgının hemen öncesindeki 2020 Şubat ayına göre mevsim etkilerinden arındırılmış verilerle yaklaşık 1,7 milyon kişi daha fazla olduğunu vurgulayan Oktay, “Eylül ayı itibarıyla ilk defa istihdamımız 29 milyonu, iş gücümüz 33 milyonu aşmıştır. 2021 yılında gözlenen iktisadi faaliyetteki hızlı toparlanmayı takiben 2022 yılında hedeflenen yüzde 5’lik güçlü büyümenin iş gücü piyasalarına olumlu yansımalarının olmasını, iş gücüne katılım ve istihdam oranlarında önemli iyileşmelerin kaydedilmesini öngörmekteyiz. Bu çerçevede, Orta Vadeli Program tahminlerine dayalı olarak, 2022 yılında istihdamın 2021 yılına göre 1 milyon 277 bin kişi artması, işsizlik oranın ise yüzde 12’ye gerilemesi beklenmektedir.” ifadelerini kullandı. 

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.