Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hayali Yozgat’ta sahipsiz kaldı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hayali Yozgat’ta sahipsiz kaldı!

Şehir Hastaneleri projelerinin ilki olan 475 yataklı Yozgat Şehir Hastanesi ve Yozgat Bozok Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi’ndeki doktor yetersizliği sorun olmanın ötesinde ciddi sağlık mağduriyetleriyle gündeme gelmeye devam ediyor.

A+A-

Şehir Hastaneleri projelerinin ilki olan 475 yataklı Yozgat Şehir Hastanesi ve Yozgat Bozok Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi’ndeki doktor yetersizliği sorun olmanın ötesinde ciddi sağlık mağduriyetleriyle gündeme gelmeye devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakan seçildiği ilk günden bu yana kendisinin hayali olduğunu söylediği şehir hastaneleri hayali Yozgat’ta adeta sahipsiz bırakılıyor.

Yozgat Şehir Hastanesi'nde 15 günlük hastane randevuların neredeyse birçok bölümde dolu olduğu için ayakta tedavi görmezken, Yozgat Bozok Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi'nde de sabah namazından başlayan sıra kapmaca yarışı Yozgatlıları adeta isyan ettirdi.

yozgat-sehir-hastanesi.jpg

Yozgat Çamlık Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Tarık Yılmaz da, Yozgat Şehir Hastanesi ve Yozgat Bozok Üniversitesi Araştırma Hastanesi’ndeki yaşanan bu durumu anlatan çok çarpıcı bir yazı kaleme aldı. Yılmaz, yazısında, “Yozgat Şehir Hastanesi… Modelinin ilki ve görüp görebileceğimiz en modern hastane. Nasıl olurda doktorsuz olur!” diye tepki gösterdi.

Yozgat Bozok Üniversitesi Araştırma Hastanesi’ne giden vatandaşın mağduriyetini de köşesine taşıyan Yılmaz, “Dün bir vatandaşımızla yaşadığı mağduriyet üzerine konuştuk.   Yozgat Bozok Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi’ne sabah namazı sonrası sıra almak için gidiyor. Yaşlı ve kadınlar soğukta… Kimisi bankın, kimisi çimlerin üstünde namaz kılıyor. Soğukta titreyen insanları söylerken dahi o durumu yaşıyorum. Bir hastanenin kapısı neden kilitli olur?” diye yazdı.

Yozgat Çamlık Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Tarık Yılmaz’ın  “Sağlık’taki doktor açığı ve kapalı hastane” başlıklı yazısı..

Yozgat’ta son dönemde hastanelerdeki doktor yetersizliği sorun olmanın ötesinde ciddi mağduriyetlerle gündeme geliyor.
Yozgat Şehir Hastanesi…
Modelinin ilki ve görüp görebileceğimiz en modern hastane.
Nasıl olurda doktorsuz olur!
Ülkemizin farklı şehirlerine bakıyorum, meslektaşlarımla görüşüyor, yayınlarını takip ediyorum, meselenin sadece Yozgat’ın meselesi olmadığını görüyorum.
Mecburi hizmet denilen süreç tamamlanınca devletin de kanunları, yönetmelikleri, nizamı yetmiyor verilen hak karşısında.
Devlet, doktoruna bir mecburi hizmet süresi vermiş. Pandemi nedeni ile bu süreç dondurulunca istifalar da haliyle toplu oldu, mağduriyetleri ile birlikte.
Yakın zamanda yeni atamalar oldu, temennimiz açığı tam manasıyla kapatmasa da mağduriyetlerin önüne geçmesi.
Sağlık öyle bir sektör ki, memnuniyetler noktasında yüzde yüze takın bir sonuç elde edemezsiniz.
Özellikle de personel noktasında eksik kalıyorsanız binaların modernliği, imkanlar, söylemler yetersiz kalıyor.
Sanırım şu sıra tam da böyle bir durum yaşıyoruz.
HASTANE NEDEN KAPALI?
Dün bir vatandaşımızla yaşadığı mağduriyet üzerine konuştuk.  
Yozgat Bozok Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi’ne sabah namazı sonrası sıra almak için gidiyor. Saat 05.30-06.00 arası, günlerden Pazartesi. 
Özellikle zaman veriyorum ki, yetkililer çözüm noktasında sorunu delilli ispatlı görmek isterlerse her türlü bilgiye ulaşabilsinler.
Bulunduğu güzergah bakımından, soğuk, esintisi bol bir yerde bulunan hastanenin kapıları kilitli olduğu için sabahın erken saatinde sıra almak için gelen vatandaşların yaşadığı mağduriyetini düşünün.
Yaşlı ve kadınlar soğukta…
Kimisi bankın, kimisi çimlerin üstünde namaz kılıyor. Soğukta titreyen insanları söylerken dahi o durumu yaşıyorum.
Bir hastanenin kapısı neden kilitli olur?
Aynı sorun daha önce de gelmiş, yetkililere durumu sözlü olarak bildirmiştik ama ya sorun çözüme kavuşmadı ya da üniversite hastanelerinde böyle bir kural var!
Hastane kapılarının kilitli olmasını yadırgadığımı belirtmek istiyorum.
İçerde güvenlik görevlileri beklerken dışarı soğuktan titreyen, mağduriyet yaşayan hastalar. 
Muayene sırası alabilmek için sıra almaya çalışan insanlar!
Kimisi köyden kimisi ilçeden gelmiş. Belki yarına kalsa bir daha gelme imkanı olmayacak.
Kim hangi şartta geldi kim bilir.
Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Yozgat için çok önemli hizmetler veren bir kurum. Bu kurumun verimli çalışması adına gerek Sayın Dekan Prof. Dr. Ferit Çiçekçioğlu gerekse Sayın Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ’ın gayretlerini yakinen biliyorum.
Doktor eksiğinin uzun süreden sonra ilk defa bu denli hissedildiği bir süreçte daha etkin, daha yetkin, hastane hüviyetinde bir ‘üniversite hastanesi’ memleketimize değer katar.
Kapısı kilitli hastanenin neden olduğu mağduriyeti konuşmak ise çok şey kaybettirir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler