Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat vermişti! Yozgat'ta da başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat vermişti! Yozgat'ta da başladı

Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında teşvik edilecek yağlık ayçiçeğinin Yozgat’ta bu yıl 29 bin dekarlık alanda ekimi yapılacak.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla desteklenecek ürünler listesine alınan yağlık ayçiçeği ekimi, Yozgat’ta başladı.

AYÇİÇEĞİ SEFERBERLİĞİ

Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden biri olan ve ekilebilir arazi olarak 5. sırada yer alan Yozgat’ta devlet desteğiyle Ayçiçek üretiminin yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Yozgat'ta daha önce yaklaşık 30 bin dekar alanda gerçekleştirilen ayçiçeği ekiminin desteklerle yeniden planlanan üretim kapasitesine ulaşılması amaçlanıyor.

Türkiye’de yaşanan ayçiçeği sorununun önüne geçilmesi ve üretimin yaygınlaştırılması için Yozgat’ta da Ayçiçek üretim seferberliğinin startı verildi. Sorgun’a bağlı Büyüktaşlık köyünde yağlık ayçiçeği ekimi yapıldı.

16052022-62825b191008f-default.png

YOZGAT TARIMIN MERKEZİ

İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, yağlık ayçiçek ekimine katılarak, üreticilerle bir araya geldi.
Yozgat’ın tarım sektör içinde sahip olduğu potansiyelle en önemli illerden birisi olduğunun altını çizen İl Müdürü Özkaya, bitkisel üretim alanında 6 milyon 130 bin 324 dekarlık alanla ekilebilir arazi varlığı olarak 5’inci durumda olduğunu söyledi.

Yozgat’ın en stratejik ürünlerden hububatta 3 milyon 530 bin 598 dekarlık alanla durum buğdayında ekilişte 3’üncü sırada yer aldığının altını çizen İl Müdürü Özkaya, yemeklik baklagillerden; nohutta hem ekilişte hem üretimde 2’inci sırada, Yeşil Mercimek ekiliş ve üretiminde ise 1’inci sırada bulunduğunu ifade etti.

TOHUMLAR EKİLDİ

Üretimleri daha da artırmak aralıksız için çalıştıklarına değinen İl Müdürü Özkaya, yağlık ayçiçeği ekiliş ve üretimi artırmak için son 2 yıldır planlama ve çalışmalar yaptıklarına değindi.

'Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi Kapsamında Bakanlık ve İl Özel İdare Bütçesi kaynaklı olarak temin edilen 14 bin 550 Kg yağlık ayçiçeği tohumluğunun çiftçilere dağıtıldığını hatırlatan İl Müdürü Özkaya, tohumluklar üreticilere %75 hibe %25 üretici katkısıyla verildiğini ve tohumların ekimlerin yapıldığını vurguladı.

İl Müdürü Özkaya, “Bu konuda 3’üncü üretim sezonu olmak üzere yağlık ayçiçeği tohumluğu dağıtımı yaptık. 2020 yılında yağlık ayçiçeği ekilişimiz 12 bin dekar iken 2021 yılında bu 28 bin 700 dekara çıkarıldı. Bu yıl sadece dağıttığımız tohumluklarla 29 bin dekar ekiliş sağlanacak. Hedefimiz bu noktada üreticinin kendi imkânlarıyla beraber ektiğiyle hedef 60 bin dekar ekilişe erişmek ve bunu önümüzdeki 2 yıl içerisinde 100 bin dekara çıkarmayı hedeflerimiz arasındadır. Bu bağlamda yağlık ayçiçeği ekiliş ve üretiminde Türkiye’de ilk 10 da olacak şekilde Yozgat’ımızı Türkiye’nin Önemli üslerinde birisi haline getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

16052022-62825b220e41c-default.png

TARIM ÖNCELİKLİ SEKTÖR

İl Müdürü Özkaya, son yıllarda dünyada ve ülkemizde yaşanan gelişmelerin tarım sektörünün ve buna bağlı üretimin önemini ortaya koyduğuna dikkat çekti.

Tarım sektörünün son dönemlerde öncelik haline geldiğine değinen İl Müdürü Özkaya, “ Pandemiyle bir kez daha önemi anlaşılan ve en stratejik alan konumuna tarımsal faaliyetler yerleşmiştir. Tüm dünyada yaşanan tedarik zincirindeki sıkıntılardan etkilenmeme adına bakanlığımız tüm tedbirleri almaktadır. Yozgat’ımız üretime ara vermeden hız kesmeden devam etmesi gerekmektedir. Bu süreçte İl ve İlçe Müdürlüklerimizle üretime dair tüm tedbirler alınmıştır, Sayın Cumhurbaşkanımızın emirleri Bakanlığımızın direktifleri çerçevesinde ekilmeyen 1 metrekare yer kalmayacak şekilde planlamamızı yapmış bulunmaktayız” diye konuştu.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.