Çok Partili Gelecek Partisi Yozgat İl Başkanı Ömer Aydoğmuş’tan garip açıklama

Çok Partili Gelecek Partisi Yozgat İl Başkanı Ömer Aydoğmuş’tan garip açıklama

Büyük Birlik Partisi’nden Ak Parti’ye geçen son olarak Gelecek Partisi Yozgat İl Başkanlığı görevini yürüten çok partili bir isim olarak bilinen Ömer Aydoğmuş 14 Mayıs'ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimini değerlendi.

A+A-

Büyük Birlik Partisi’nden Ak Parti’ye geçen son olarak Gelecek Partisi Yozgat İl Başkanlığı görevini yürüten çok partili bir isim olarak bilinen Ömer Aydoğmuş 14 Mayıs 2023'te gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimini değerlendirdi.

ERDOĞAN HÜKÜMETİ SINIFTA KALMIŞ

Seçimin galibinin muhalefet olduğunu iddia eden Gelecek Partisi Yozgat İl Başkanı Ömer Aydoğmuş, “Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları resmi gazetede yayınlanmasıyla Seçimin Galibinin 50.48 oyla Muhalefet olduğu görülmektedir. Ancak hiç bir aday yüzde 51 oy alamadığı için seçim 2. Tura kalmıştır. 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan hükümeti 20 yıllık iktidarlığında adaletin özgürlüğün refahın huzurun güvenin ve demokrasinin sınavını vermiş  ve Erdoğan hükümeti 49.52 oy alarak sınıfta kalmıştır.” dedi.

“KAZANAN MUHALEFET ADAYI KEMAL KILIÇDAROĞLU OLACAK”

Aydoğmuş açıklamasının devamında, “Bunun yanında ülkede Adalet Özgürlük Refah Huzur Güven  ve Demokrasi isteyen Muhalefet adaylarının toplam oyu ise 50.48 olmuştur. Dolayısıyla 2. Turda Kaybeden Erdoğan hükümeti, kazanan muhalefet adayı Kemal Kılıçdaroğlu olacaktır. 28 Mayıs’ta sandığa git oyunu kullan sandığa sahip çık değişimi onayla.” İfadelerini kullandı.

RAKAMLAR AYDOĞMUŞ’UN AÇIKLAMALARIYLA ÇELİŞİYOR

Cumhurbaşkanı seçimi ile birlikte yapılan milletvekili genel seçiminde TBMM'ye giren 600 vekil dağılımı Gelecek Partisi Yozgat İl Başkanı Ömer Aydoğmuş’un açıklamalarıyla çeliştiği görülüyor.

 Meclis'te çoğunluk Cumhur İttifakı'nda gözüküyor. Gelecek, Saadet, DEVA ve Demokrat Parti'nin CHP listelerinden girdiği seçimde ortaya çıkan tablo ise tam bir hayal kırıklığı oldu. 2018 seçimlerinde 22.6'lık oy oranına ulaşan CHP, bu seçimde 4 partinin desteğine rağmen 25.3 alabildi.

14 Mayıs'ta sandığa giden seçmenler, 28. Dönem Parlamentosu'nda yer alacak 600 milletvekili için de oy kullandı. Saat 08.30 itibarıyla sandıkların yüzde 99.3'ü açılırken Cumhur İttifakı'nın Meclis'te çoğunluğu elde ettiği görülüyor.

CUMHUR İTTİFAKI YÜZDE 50'YE DAYANDI

Cumhur İttifakı yüzde 49.37 oy oranıyla 321 milletvekili çıkarırken Millet İttifakı yüzde 35.19 oy oranıyla 213 vekili Meclis'e gönderebiliyor. Emek ve Özgürlük İttifakı'nın yüzde 10.52 oy oranıyla Meclis'e göndereceği vekil sayısı ise 66.

4 PARTİNİN KATKISI 3 PUAN OLDU

Seçim sonuçları CHP içinse tam bir hayal kırıklığı oldu. Yapılan anketlerde yüzde 28-29'lara kadar çıktığı görülen CHP, dünkü seçimlerde Gelecek, Saadet, DEVA ve Demokrat Parti'nin desteğine rağmen yüzde 25.3'lük kesimin desteğini alabildi. 2018 seçimlerinde CHP'nin oy oranı tek başına yüzde 22.6'ydı. Bu hesaba göre 4 partinin CHP'ye katkısı 3 puan oldu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.