Çin’in Uygur Türklerine yönelik zulmü Yozgat'ta protesto edildi

Çin’in Uygur Türklerine yönelik zulmü Yozgat'ta protesto edildi

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne yönelik politikası, Çin Toplama Kampı Mağdurları Platformu ve İHH Yozgat Şubesince protesto edildi.

A+A-

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne yönelik politikası, Çin Toplama Kampı Mağdurları Platformu ve İHH Yozgat Şubesince protesto edildi.

Çin’in Uygur Türklerine uyguladığı zulmü dünyaya duyurma adına il, il gezerek seslerini duyurmaya çalışan Toplama Kampı Mağdurları Platformu Sözcüsü Mirzehmet İlyasoğlu, Yozgat İHH öncülüğünde Cumhuriyet Meydanında düzenlenen etkinlikte açılan stantta toplanacak imzaları Birleşmiş Milletler’e göndermek üzere imza kampanyası başlattı.

dogu-2-2048x1365.jpg

Çin Toplama Kampı Mağdurları Platformu Sözcüsü Mirzehmet İlyasoğlu, burada yaptığı açıklamada, Çin’in Uygur Türklerine yönelik her türlü zulüm, baskı ve katliamı yaptığını anlattı.

İlyasoğlu, “İşgalcı zalim Çin Doğu Türkistan’da 1949’dan 2016 yılına kadar türlü zulüm, baskı ve katliamlara imza attı, ama yine kana doymadı, 2014’ten beri Doğu Türkistan’ın her yerinde inşa ettiği on binlerce Toplama kampına 2016’ın sonlarından itibaren anne kucağındaki bebekten tutun 93 yaşındaki dedelerimize kadar milyonlarca Doğu Türkistanlı Müslüman Türk’ü bu devasa toplama kamplarına alarak insanlığın aklı ermediği zulüm ve işkencelere tabi tutmaktadır. ÇKP faşizmi bu uygulaması ile ana-babayı çocuklarından, çocukları ana-babasından, kardeşi kardeşten, hanımı kocasından ayırdı. Toplama kampı içindeki mezalimliği anlatmadan önce toplama kampı dışındaki insanların yaşamını anlatalım, gündüz ve akşam ÇKP propaganda şarkıları ezberleterek Müslüman ve Türk Doğu Türkistan halkının beyinlerini yıkamaktadır, insanlar kamu hizmeti adı altında sokak ve tarlalarda köle işçi olarak çalıştırmaktadır. Erkekleri toplama kampına alınan ailelere aile mahremiyetini hiçe sayarak ,akraba aile projesi adı altında Çinli erkek memurlar yerleştirilmektedir ve üçte beraber politikası uygulanmaktadır, bunlar beraber yatmak, beraber yemek, beraber çalışmak. Mecburiyetinde bırakılıyor.”dedi.

dogu-5-2048x1365.jpg

MÜSLÜMAN TÜRK KIZLARIMIZ ZORLA ÇİNLİLERLE EVLENDİRİLMEKTEDİR
“Müslüman ve Türk kızlarımız zorla Çinlilerle evlendirilmektedir.” diyen İlyasoğlu, “ Kız evlenmeyi ret ederse ailesi topyekun toplama kampına alınma sebebi olacaktır. Evlerde Kuran-ı kerimi bulundurmak ve okumak,seccade bulundurmak dahi yasaktır, günlük hayatta selamün eleyküm, cennet ve ALLAH sözlerini kullanmak dahi yasak hale gelmiştir. Dini nikah ve cenaze namazları yasak. İslami ve Türk mimari yapılar peyder pey yok edilmektedir. Kuranı kerimler yakılmaktadır, 2017 den bu yana uluslararası resmi raporlara göre Doğu Türkistan’da16 bin tane camii yerle bir edilmiştir, geri kanların kimisi eğlence merkezine, içkili barlara çevirirmişse, kimisinin de kapılarına kilip vurulmuştur, ellerinizdeki broşörlerde 2015 ve 2019 daki gaşkar hitgah camii önündedi namaz kılan cemaatın kıyaslamasında bunu çok net görebilirsiniz, hatta Türk dünyasında çok önemli yeri olan Kaşgarlı Mahmudun heykeli yerle bir edilmiştir.
Şimdi gelelim toplama kamplarına Uluslararası Af Örgütü’nün 2021 mart ayı verilerine göre 1 milyondan fazla Müslüman Türk çocuğu toplama kaplarında dininden ,ırkından, kültüründen soyutlanarak tamamen Çin’li birey olarak yetiştirilmektedir. Bu çocuklar gelecekte Çin’in alçak planları için canını feda edecek birer çinli asker olarak yetiştirilecektir. Çin’in Afganistan’da yapmak istediklerinden bunu açık bir şekilde görebilirsiniz. Örnek verecek olursak Çin’in 10 tane ajanı 2020 aralık ayında Uygur çihatçı kılıfına girerek Afganistan’da terör eylemi gerçekleştirmeye yeltenmiştir. Çok şükür Çin’in yakalanıp Çin’e gönderildi.”diye konuştu.

dogu-4-2048x1365.jpg

3 MİLYON UYGUR TÜRK’Ü TOPLAMA KAMPINA ALINMIŞTIR

Uluslararası bağımsız araştırma kuruluşları verilerine göre 3 Milyon’dan fazla yetişkin Uygur Türk’ünün toplama kamplarına alındığını söyleyen İlyasoğlu, “Toplama kampından kurtulan tanıkların ifadelerine göre, o toplama kaplarında insanlar her gün insanın aklı ermediği işkencelere maruz kalmaktadır. fabrikalarda köle işçi olarak çalıştırmaktadır. Kimi insanların iç organları çalınarak helal organ adıyla Çin Başkenti Pekin’de reklamı verilerek açık bir şekilde Müslüman Arap ülkelerine satılmaktadır. Kimisi peyder-pey hunharca katledilmektedir, aramızdaki mağfiret kızımızın baba annesi 65 yaş olmasına rağmen o toplanma kamplarında katledildi. Toplama kamplarında tutulan Türk ve Müslüman Doğu Türkistanlı kadınlar sistematik tecavüze uğramaktadır. Daha 3 gün önce uluslararası medyaya bomba gibi bir haber düştü. Yani Doğu Türkistan’da 5 yıldır görev yapan Çin’li polisin itirafına göre toplama kampına alınan insanların hiçbir suçu yok, rastgele toplanmaktadır ve her gün türlü işkenceler uygulanmakta, vücutları şişene kadar dövülmektedir, işlemediği suçları kabul ettirmek için kadın, erkek demeden cinsel organlarına elektrik şoku uygulanmaktadır. Bunların içinde 14 yaşındaki çocuklar da bulunmaktadır.”diye konuştu.

dogu-1-2048x1365.jpg

TÜRK VE İSLAM ALEMİ NEDEN SESSİZ

“Bütün bunlar yaşanırken ne yazık ki Türk ve İslam alemi sessiz. Soruyoruz, bu sessizliğinizin sebebi nedir? Allah’ın karşısına çıktığınızda ve gelecek nesillere verebilecek bir cevabımız var mı?” diye soran İlyasoğlu, “Bir yüce bir dinin mensuplarıyız. Kendimize yakışanı yapalım, zulme susan dilsiz şeytandır, zulme susan zulme ortaktır. Zulmü durduramıyorsan , duyur buyurmuşlar, biz duyurduk, Allah şahidimiz olsun, artık susmayı mı tercih edersiniz yoksa haykırmayı mı o sizin vicdanınıza ve imanınıza kalmış. Doğu Türkistan’da sadece Doğu Türkistanlıların değil, Türklüğün , Müslümanlığın ve insanlığın şerefi ,izzeti ve namusu ayaklar altın alınmaktadır, bu bir namus meselesidir. Biz buradan Türkiye devletimiz ve hükümetimiz başta olmak üzere tüm dünya liderlerine, uluslararası kurum ve sivil toplum kuruluşlarına ve bütün insanlığa sesleniyoruz: Eğer iddia ettiğiniz gibi güçlüden, zalimden değil, adaletten, hakkaniyetten, demokrasi ve insan haklarından yana iseniz lütfen artık Doğu Türkistan’da yaşananları görün ve gereğini yapın, vicdanınıza kulak verin. Şayet bu durumu görmez ve gereğini yapmaz iseniz yaşanmış, yaşanan ve muhtemelen yaşanacaklardan en az zalim Çin iktidarları kadar sorumlusunuz. bugün Doğu Türkistanlıların başına gelenler yarın sizin başınıza gelebilir. Çin’in Pakistan’da, Afrika’da, Türk cumhuriyetlerinde yaptıklarına ve şimdi de İran üzerinden Müslüman coğrafyasında yapmayı planladıklarına bakın. Gelin Çin’in zulüm ve soykırımına hep beraber dur diyelim.”ifadelerini kullandı.
İHH Yozgat Şubesi öncülüğünde düzenlenen Çin protestosuna; Memur Sen, Hak İş, Hizmet İş, TÜGVA, Anadolu Gençlik Derneği, Ülkü Ocakları, Alperen Ocakları, MTTB, Türk Eğitim Sen, Ensar Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti temsilci ve üyeleri katıldı.

Öte yandan basın açıklaması öncesi İHH Yozgat İl Başkanı Ahmet Gökhan ile birlikte Gazetemizi ziyaret eden Çin Toplama Kampı Mağdurları Platformu Sözcüsü Mirzehmet İlyasoğlu, Çin’in Uygur Türklerine uyguladığı zulme artık dur denilmesi gerektiğini ifade etti. 

Yeniufuk